Karnawał w Wenecji

Wiadomo: jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, żadne inne miasto na świecie nie może sie pochwalić taką tradycją karnawałową, jak właśnie Wenecja. Trwa już ona od ponad 900 lat. Już za parę dni oficjalnie rozpocznie się świętowanie, a wczoraj władze miasta przedstawiły oficjalny program Karnawału Weneckiego. W tym roku potrwa on od 11 do 28 lutego.

Trwają ostatnie przygotowania, na Placu św. Marka trwa budowa specjalnej sceny. Władze miasta zapewniają jednak, że w przeciwieństwie do lat poprzednich, teraz postarano się, by również na pozostałe części miasta miały sporo do zaoferowania mieszkańcóm i turystom, tak aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tym „festiwalu próżności”. W tym roku na temat karnawału wybrano słowo „vanità” (próżność). Wyjątkową oprawę będą miały w tym roku tzw. „notti all’Arsenale” – od 23 do 28 lutego codziennie będą odbywały się nocne zabawy połączone z muzyką w specjalnej karnawałowej odsłonie. Wszystcy również czekają na typowo weneckie elementy karnawału, czyli „lot anioła” z dzwonnicy na Placu św. Marka – w tym roku pierwszy lot ma się odbyć 19 lutego, a w rolę „weneckiej anielicy” ma się wcielić Caludia Marchiori.

Należy dodać, że w tym roku szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo mieszkańców i wszystkich tych, którzy w tym roku w okresie karnawałowym zechcą przyjechać do Wenecji. Służby porządkowe wzmocniły kontrole, o pomoc poproszono również wojsko.

Wszystkie informacje oraz pełny program można znaleźć na stronie miasta.

 

Korespondencja z Wenecji Euganejskiej: Agnieszka Kluzek

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *