Uwaga na wyssane z palca porady lekarskie w internecie – 88% Włochów szuka diagnozy online

Z ostatnich sondaży Ibsa Foundation for Scientific Research wynika, że 88% Włochów (z czego ponad 93% kobiet) szuka porad medycznych w internecie. Prawie połowa jest przekonana, że nie jest ryzykowne szukanie w internecie takich informacji i nie obawia się fałszywych, fantazyjnych, wyssanych z palca diagnoz i porad lekarskich krążących na portalach społecznościowych. Ponadto, połowa czytelników zagląda na pierwsze strony wyszukiwarek bez zastanowienia i bez sprawdzania wiarygodności źródła.

Wyniki sondażu zostały omówione na konferencji „E-Health tra bufale e verità: le due facce della salute in rete” zorganizowanej pod patronatem Cittadinanzattiva.

Poniżej Silvia Misiti, dyrektor badań Ibsa, tłumaczy na czym polegał sondaż i jak groźne mogą być konsekwencje tak dużego zaufania społeczeństwa do informacji podawanych w internecie. Zarówno lekarze jak i stowarzyszenia pacjentów powinny  zaangażować się aby uwrażliwić czytelników na bardziej ostrożne i selektywne szukanie informacji, poczynając od młodych użytkowników internetu, którym trzeba wpoić, że nie każda informacja przeczytana w sieci jest prawdziwa i wiarygodna. Trzeba nauczyć użytkowników jak bronić się przed fałszywymi „kaczkami dziennikarskimi”, często wymyślanymi na potrzeby komercyjne. Pierwszą regułą powinno być skontrolowanie źródła informacji.

.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *