Włoskie porady prawne, cz.9: opiekunki/pomoce domowe w ciąży

Dziś zajmę się tematem opiekunek, które zaszły w ciążę. Colf i badanti czyli pracownice domowe są zabezpieczone przez prawo w czasie ciąży, i w związku z tym nie mogą być zwolnione przez pracodawcę (z wyjątkiem tzw. “giusta causa”). Oprócz tego mają prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego.

Okres czasu, w którym  colf/badante ma prawo do obowiązkowej nieobecności w pracy to okres 5 miesięcy, podzielony w następujący sposób:

2 miesiące przed porodem i 3 miesiące po porodzie, lub (jeśli lekarz prowadzacy wystawi zaświadczenie że nie istnieją komplikacje albo problemy zdrowotne dla mamy i dziecka) 1 miesiąc przed porodem i 4 miesiące po nim (tzw. macierzyński elastyczny).

Zdjęcie pochodzi z archiwum portalu informacyjnego Polacy we Wloszech

Przez 5 miesięcy badante/colf ma czas dla siebie i dziecka, oraz ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od INPS w wysokości 80% od średnich swoich zarobków wyliczonych na podstawie ostatniej wypłaty.

Jedyny warunek jaki musi spełnić to ten, że w ciągu ostatnich 2 lat przepracowała 52 tygodni pracy, a dokładniej 26 tygodni pracy przed złożeniem wniosku o urlop macierzyński.

Oczywiście pieniędzy na zasiłek macierzyński nie płaci pracodawca, ale INPS. Pracodawca w ciągu tych 5 miesięcy jest zobowiązany do płacenia regularnych składek do INPS, włącznie z ewentualnymi dodatkami jak np. wzrost stażu i trzynastkę.

Jak i kiedy składa się wniosek:

Przed okresem macierzyńskim, czyli do 7 miesiąca ciaży,  pracownica domowa musi przedstawić wniosek pracodawcy i INPS, formularz wypełniony Modello MAT SR01, który można ściągnać z bezpośrednio ze strony internetowej INPS, wraz z zaświadczeniem medycznym który wskazuje ciążę i datę porodu.

Poza tym należy przedstawić akt urodzenia dziecka najpóźniej do 30 dnia od daty porodu. Przedstawiając wniosek od razu INPS zaczyna procedurę.

Ze strony internetowej INPS colf/badante może wydrukować formularz –MV10- który będzie potrzebny po porodzie, aby móc wykorzystać ulgi podatkowe dla pracowników, którzy mają dzieci na utrzymaniu i ewentualne ubieganie sie o zasiłek rodzinny.

 

Korepospondent: Anna Sieprawska-Troili
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

83 + = 84