Magdalena Knitter: o sukcesie decyduje dobra motywacja, wytrwałość, praca i poczucie własnej wartości

Naszym gościem jest Magdalena Knitter, dyplomowany life coach, trener i pedagog, prezes Fundacji “Przestrzeń Rozwoju Kobiet”.

– W obecnym, zaganianym świecie, kobieta spełnia bardzo ważną rolę: dwoi sie i troi, by wszystkiemu podołać. Dlaczego więc pomimo tego całego wysiłku kobiety wciąż nie są doceniane tak jak się należy. Na przykład mężczyzni zarabiają więcej niż kobiety, które są na takim samym stanowisku. Praca na rzecz domu, rodziny w ogóle nie jest uważana jako praca równa pracy zarobkowej poza domem.

– Niestety pomimo emancypacji i zrówniania praw kobiet i mężczyzn, kobieta nadal zarabia statystycznie mniej niż mężczyzna. Sadzę, że ma to podłoże kulturowe, gdzie rola kobiety od lat była postrzegana przede wszystkim jako opiekuńcza. Nawet bajki, które czytamy naszym dzieciom pokazują kobietę przede wszystkim jako matkę i opiekunkę. To od nas, współczesnych kobiet, zależy, jak nasze dzieci będą postrzegały rolę kobiety w przyszłości. Jeśli pokażemy im, że kobieta może być naprawdę samodzielna i walczyć o swoje prawa, damy im najlepszy przykład.

– Czy w obecnych czasach kobiety mają w ogóle czas na siebie? To tylko kwestia dobrej organizacji?

-Oczywiście, można powiedzieć, że jest to kwestia organizacji, ale w niektórych okresach życia naprawdę o to trudno. Jeśli jesteśmy mamą małego dziecka, wręcz nierealne jest czasami wygospodarowanie czasu dla siebie. Jednak zawsze możemy prosić bliskich o wsparcie i pomoc, aby zyskać chwilę oddechu.

Generalnie jednak powinnyśmy pamiętać, że rola mamy nie jest jedyną, jaką w życiu pełnimy. Wciaż jesteśmy żonami, córkami, siostrami i przyjaciółkami.

– Skąd rodzi sie w kobiecie ambicja samorealizacji zarówno na polu osobistym jak i zawodowym.

-Potrzeba samorealizacji, tak jak każda inna, może wypływać tylko od nas samych. Nigdy tak naprawdę nie poczujemy, że chcemy się rozwijać, jeśli namawia nas do tego nasz partner, mama czy szef. To tak jak z każdą inną potrzebą. Jeśli będziemy chciały schudnąć, to to zrobimy, ale jeśli koleżanka będzie twierdzić, że powinnyśmy, z pewnością tego nie dokonamy.

Co ciekawe, wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Miewam klientki, które mają dwadzieścia kilka lat i stoją na życiowym rozdrożu, a są też kobiety po sześćdziesiatce, które dopiero na tym etapie życia chcą zmiany i pragną zrobić coś tylko dla siebie. Chodzi więc raczej o moment w życiu, impuls, aby coś zmienić.

– Jak być przebojowym w życiu i w pracy? Można się tego nauczyć, czy to wrodzony talent?

-Oczywiście, pewne cechy charakteru i osobiste predyspozycje mają znaczenie, ale przebojowości również można się nauczyć. To przede wszystkim kwestia poczucia własnej wartości, które jest niczym innym jak głębokim przekonaniem o swojej wartości jako istoty ludzkiej i tym, że poradzimy sobie z wszystkimi trudnościami, jakie przyniesie życie. Osoby, mające wysokie poczucie własnej wartości (nie mylić z wiarą w siebie), nawet jeśli napotykają przeszkody i problemy, potrafią szbciej sobie z nimi poradzić. Dzieki temu są bardziej przebojowe.

– Jakie cechy charakteru pomagają w osiągnieciu sukcesu w życiu? To kwestia wytrwałości, czy moze wiary w siebie?

Tak jak powiedziałam poprzednio, o sukcesie decyduje dobra motywacja, wytrwałość, praca i poczucie własnej wartości. Tym różni się od wiary w siebie, że jest niezależne od czynników zewnętrznych i zdania innych ludzi.

– Prowadzisz warsztaty coachingowe? Co to takiego? Na czym one polegają i jak wyglądają takie ćwiczenia w praktyce?

Coaching jest formą rozwoju osobistego. Używając metafory, jest wspólną podróżą klienta i coacha, która prowadzi do zmiany na lepsze. W przypadku warsztatów mamy kilku klientów, z którymi pracuję jednocześnie nad tym samym tematem. Oczywiście każda z tych osób ma swoje osobiste doświadczenia, ale temat jest ten sam. Moją rolą jest sprawienie, aby ta wspólna podróż była prosta i prowadziła do celu, który każdy z uczestników warsztatów wybierze sobie sam. Wierzę, że każdy człowiek ma w sobie wystarczającą mądrość, aby dojść tam gdzie pragnie, z moją pomocą. Na czym polega ta pomoc? Jestem jak przewodnik, który zadaje pytania. Każde z nich otwiera kolejne drzwi i pozwala uzyskać odpowiedź na kluczowe dla klienta pytania.

Warsztaty odbywają się w formie interaktywnej, a wiedza nabywana jest poprzez doświadczenie każdej z uczestniczek. To doświadczenie uzyskujemy poprzez dyskusje, ćwiczenia i zabawy coachingowe. Dużą rolę odgrywa również wzajemne dzielenie się doświadczeniem wśród uczestniczek.

– Do kogo są kierowane takie warsztaty? – Czy jest jakiś limit wieku, do kiedy można i warto rewolucjonować swoje życie?

-Nie ma granicy wieku. Każdy moment jest dobry na zmianę. Musimy po prostu tego chcieć.

– Od kilku lat prowadzisz kursy coachingowe również i we Włoszech? Dlaczego akurat ten kraj? Słońce, uśmiechnięci i otwarci mieszkańcy przyciągają?

-We Włoszech, a szczególnie w Toskanii zakochałam się wiele lat temu, w czasie wakacyjnych podróży. Tam odnajduję spokój, delektując się widokami, słońcem oraz wspaniałą, aromatyczną i pachnącą włoską kuchnią. Dlatego postanowiłam połączyć moją pracę (która zarazem jest moją pasją) z miejscem, które uwielbiam. I tak narodził się pomysł warsztatów wyjazdowych w Toskanii. Uczestniczki spędzaja tam czas nie tylko na warsztatach, ale również uczą się gotować włoskie przysmaki od takich wspaniałych osób jak Ty, Olu, zwiedzają i spędzają niezliczone godziny na kobiecych rozmowach o celebrowaniu chwili i życiu “tu i teraz”. Serdecznie zapraszam na takie wyjazdy!

-Założyłaś niedawno Fundacje „Przestrzeń Rozwoju Kobiet”. Opowiedz coś o tym projekcie.

-Tak, Fundacja powstała dosłownie kilka tygodni temu jako efekt połączenia mojej pracy zawodowej ze społecznymi projektami, którymi się zajmuję. Tworzę i prowadzę kobiece przestrzenie, które mają na celu integrację i aktywizację kobiet. Od 4 lat prowadzę takie miejsce w Piasecznie pod Warszawą. Nazywa sie Klub Klasy Kobiet w Piasecznie. Dzięki Fundacji, której nadrzędnym celem jest szeroko rozumiany rozwój i edukaja kobiet zamierzam zrealizować kilka projektów, które marzą mi sie od dawna. Już wkrótce zapraszam na stronę Fundacji www.przestrzenrozwojukobiet.org oraz na moją www.magdalenaknitter.pl

– Dziękuje za wywiad.

Z Magdaleną Knitter rozmawiała Aleksandra Seghi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.