Vietri sul Mare: Ceramika włoska i polska

7 grudnia 2016 roku w Vietri sul Mare (Salerno) odbył sie DZIEŃ POŚWIECONY CERAMICE WŁOSKIEJ I POLSKIEJ.

Stowarzyszenie polsko – włoskie w Salerno i okolicach- A.I.P.SA.P., wspólnie z Urzedem Miasta Vietri sul Mare przy współpracy Biura konsularnego Ambasady RP w Rzymie, Konsulatu honorowego w Neapolu, Urzędu Miasta Bolesławiec, Muzeum Ceramiki z Bolesławca oraz Stowarzyszeniami Gmin Ceramicznych RP pod patronatem Regionu i Prowincji Salerno zorganizowało szereg wydarzeń przedstawiajacych polską i wloską ceramikę.

O godzinie 10.00 miała miejsce uroczystość nazwania placu w Marinie – Vietri sul Mare, imieniem Irene Kowaliska, artystki ceramistki polskiego pochodzenia, która w latach 30-tych żyła i tworzyła w Vietri sul Mare. Podczas inauguracji zabrał głos Burmistrz Vietri s/M- Francesco Benincasa Burmistrz Vietri sul Mare Mischa Wegner, syn Artystki, Ewa Mamaj, Kierownik Wydzialu Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

O godz. 11.00 odbyła sie inauguracja wystawy „Irene Kowaliska w micie Środziemnomorskim”, podczas której przemawiali: Francesco Benincasa, Burmistrz Vietri sul Mare Silvia Pacifico, Urzędnik odpowiedzialny za Muzea w Prowincji Salerno Giovanni De Simon,e Naczelnik Wydziału Kultury Urzedu Gminy Vietri sul Mare, Prezes Wydziału Ceramiki w Vietri, Ewa Mamaj Kierownik Wydzialu Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, Ewa Widak Prezes stowarzyszenia A.I.P.SA.P. Pietro Amos, Mischa Wegner, Kuratorzy wystawy.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny (w jezyku polskim i włoskim) katalog zaprojektowany przez Pietro Amosa. Na zakończenie, polska sopranistka Marlena Szpak oczarowała publiczność, wykonując parę utworów w czterech językach, przy akompaniamencie gitary clasycznej Oscara Bellomo.

Po inauguracji goście z Polski i wszyscy obecni mieli możliwość zwiedzenia fabryk oraz zakładów ceramicznych w Vietri sul Mare.

O godz. 18.00 odbyła sie inauguracja polskiej ceramiki pt:„ Z Bolesławieckiej gliny”. Ta przepiękna wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczpospolitaj Polskiej, która pierwszy raz została wystawiona podczas 22 Bolesławieckiego Święta Ceramiki w sierpniu 2016 roku, w Vietri sul Mare wzbudziła niesamowite zainteresowanie.

Na wystawie swoje produkty prezentuja 23 wytwórnie z terenu gmin powiatu bolesławieckiego, a towarzyszy jej trójezyczny katalog (w jezyku polskim, włoskim, angielskim) przedstawiąjacy te niecodzienne kolorowe ceramiki.

Podczas inauguracji oprócz przedstawicieli Urzędu Miasta Vietri sul Mare i Stowarzyszenia A.I.P.SA.P. zabrali głos: Piotr Roman Prezydent Miasta Bolesławiec, Anna Bober-Tubaj, Dyrektor muzeum ceramiki Bolesławiec, Wiesław Ogrodnik Prezes Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” w Bolesławcu, Mariusz Ochocki Główny Projektant w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Dzięki rozpoczętej współpracy, w roku 2017 prace Irene Kowaliskiej i prace współczesnych włoskich ceramistów zostaną przedstawione w Polsce.

W najbliższym czasie wystawa „ Z Bolesławieckiej gliny” odwiedzi niejedno włoskie miasto. Projekt dot. Irene Kowaliskiej został dofinansowany z projektów polonijnych, dot. Współpracy z Polonia i Polakami za granica. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili sie do zrealizowania tych wydarzeń.

Przywiezienie ceramiki bolesławieckiej z Polski było niemałym przedsiewzieciem, ale dzieki wspołpracy naszego stowarzyszenia, Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczpospolitej Polskiej i Muzeum Ceramiki z Bolesławca udało sie pokonac te długa droge.

Nadchodzi czas pozegnania tych przecudnych talerzy, kubeczkow i filizanek, poniewaz wyruszaja w daleka podroz. W imieniu moim i członkow naszego stowarzyszenia dziekuje serdecznie Urzedowi Miasta Boleslawiec, Stowarzyszeniu Gmin Ceramicznych RP, Muzeum ceramiki w Boleslawcu i oczywiscie wszystkim 23 zakładom ceramiki z Boleslawca za udostepnienie ceramiki i za danie nam mozliwosci pokazania jej naszym włoskim przyjaciołom.

Inaugracja wystawy ceramiki w Polskim Instytucie Polskim odbędzie się 8 marca.

 

Korespondencja z Kampanii: Ewa Widak, prezes stowarzyszenia A.I.P.SA.P.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *