Monumentalny zabytkowy cmentarz Certosa w Bolonii i polskie mogiły

Monumentalny zabytkowy cmentarz Certosa w Bolonii jest jednym z najstarszych cmentarzy w Europie, o światowej sławie. Został założony w 1801 roku poprzez ponowne wykorzystanie istniejacych już struktur Certosa di San Girolamo di Casara (polowa XIV wieku).

To wyjątkowe miejsce skupiające sztukę i historię, architekturę i rzeźby z XIX i XX wieku. Niesamowite odkrycie w latach 1869 i 1871 cmentarzyska Etrusków Certosa przyczyniło się do rozpoczęcia serii wykopalisk archeologicznych,
kierowanych przez archeologa bolońskiego Antonio Zannoniego. Dzięki niemu została wyjaśniona historyczna rekonstrukcja topografii miasta. Wydobyte materiały szacowane są na połowę VI i IV wieku przed naszą erą, pochodzące z grobowców Etrusków i obecnie znajdujące się w Muzeum Archeologicznym (Museo Civico Archeologico).

Wewnątrz murów cmentarza mieści się ogromne bogactwo obrazów i rzeźb wszystkich znanych artystów bolońskich z XIX i XX wieku.  Miejsce inspirowało i nadal inspiruje. Zauważalna jest interwencja także współczesnych artystów nie tylko włoskich ale i zagranicznych.

Poczujemy się jak w cichym artystycznym miasteczku pełnym magii i sekretów o szerokich arkadycznych uliczkach i tych małych wgłąb korytarzy, z przejściami przez liczne ogrody, kaplice i działy cmentarne. Odkryjemy wiele niespodzianek tuż za rogiem, …uwaga na koty! Stoją jak rzeźby a nagle chyc i strach gotowy.

 

Zobaczymy liczne rzeźby, które zdają się modlić, wyrażać emocje, a niektóre z nich utrwalone w ruchu nadają im niewiarygodny sens istnienia, nadzieję życia po śmierci.  Mamy wrażenie że za chwilę ożyją…
Niesamowity powiew historii, który nas wkręci w stan ciekawości i odkrycia każdego zakątka tego niesamowitego miejsca.

Zobaczymy także różnorodne bogate grobowce rodzinne w różnorodnych stylach i barwach, liczne freski na
murach kapliczek i ścianach. Poza bogatą, zadbaną i perfekcyjną częścią istnieje także ta biedniejsza gdzie grobowce są skromniejsze, rzeźby z ogromnych stały się malutkie, niektóre porośnięte wijącymi się roślinami czy mchem,
grobowce troszkę krzywe, uliczki porośnięte trawą, z wystającymi i ruszającymi kamieniami, które mają także swoją magię i pozostawiają troszkę więcej do myślenia i nadają sens przemijania w przeciwieństwie do części bogatej gdzie czas zdaje się zatrzymany w czasie.

Cmentarz jest przeogromny, są także przejścia i korytarze podziemne, a w niektórych częściach możliwe jest wejście na piętra gdzie umieszczone są urny.
Pośrodku cmentarza usytuowany jest XIV wieczny kościół – San Girolano di Certosa, który oddziela część starego cmentarza od nowego.


W samym centrum cmentarza znajduje sie ogromna kostnica poświęcona poległym partyzantom (ponad 3000 szczątek z I wojny światowej), zaprojektowana przez architekta Piero Bottoni ożenionego z Polką, Stellą Korczyńską, która wraz z Genni Wiegmann Muccim zaprojektowali a następnie wykonali rzeźbę dla poległych partyzantów. Rzeźba  została umieszczona tuż przy grobowcu poległych żołnierzy w 1959.
Należy dodać, że na cmentarzu znajdują się mogiły nie tylko wierzących katolików, ale także innych wyznań, np. cmentarz żydowski, a także cmentarz dla osób niewierzących. Jest skupiskiem wszystkich zmarłych, bez względu na wiarę czy zamożność.

Oto niektóre znane osobowości wloskie pochowane na cmentarzu Certosa:

Marco Minghetti – polityk wloski, malarz – Giorgio Morandi
Carlo Broschi Farinelli – śpiewak operowy, Giuseppe Respighi – pianista
kompozytor – Ottorino Respighi i piosenkarz Lucio Dalla
założyciele firmy Maserati, Ducati i Weber,  oraz wydawcy Zanichelli.

Odkryłam takze spoczywających tu POLAKÓW:

Jozef Grabiński (1771- 1845) general brygady armii Księstwa Warszawskiego, generał dywizji armii włoskiej
i premier Tadeusz Matuszewicz (1765-1819)

Żeby poczuć niezwykłą magię cmentarza radzę wybrać się na początku tygodnia, w poniedziałek lub wtorek,  unikniemy masy zwiedzających, co w szczególności zabierze nam ten unikalny klimat bycia ze sztuką sam na sam.

Adres cmentarza – Via della Certosa, 18, 40133 Bologna

Muzeum Archeologiczne – Museo Civico Archeologico
Via dell’Archiginnasio 2 – 40124 Bologna
Tel. 051.27.57.211

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron:  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 1 =