Ambasada RP w Rzymie: Prezentacja książki „Polacy we Włoszech. Stan aktualny, przemiany i perspektywy”

Wczoraj, tj. 9 marca, w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie odbyła się prezentacja książki pod tytułem „Polacy we Włoszech. Stan aktualny, przemiany i perspektywy” pod redakcją włoskiego Centrum Studiów i Badań IDOS. Książka została napisana na zlecenie i we współpracy z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi i konsularnymi we Włoszech. Ma dwie wersje językowe: polską i włoską.

Jaki obraz Polaków wyłania się na jej stronach? Prawie 4.500.000 Polaków (osób urodzonych w Polsce) mieszka poza granicami kraju, z czego prawie połowa w Niemczech (1.930.136 osób). Kolejne kraje osiedlenia to Wielka Brytania, USA, Kanada i kraje europejskie: Irlandia, Włochy, Francja, Holandia i Norwegia (źródło: dane ONZ, 2015).

Wg danych ISTAT za rok 2015 we Włoszech mieszka 97.986 Polaków, z czego 73 proc. stanowią kobiety. Polacy mieszkają przede wszystkim w Lacjum (21.834), Emilii Romanii (11.542), Kampanii (9.706), Toskanii i Lombardii. Najwięcej jest ich w stolicach tych regionów: w Rzymie, Neapolu, Bolonii, Mediolanie i Turynie. Wysoki procent Polaków stanowią dzieci i młodzież do lat 18 (14.403 osoby, tj. 13.7 proc. z 98 tysięcy Polaków zameldowanych w Italii). Polaków wyróżnia też spośród innych nacji we Włoszech wysoki stopień edukacji.

Temat Polaków we Włoszech niebawem pogłębimy.

Korespondencja: Agnieszka Martina Bladowska
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *