Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku motocyklowego?

Kask jest nieodłącznym elementem, jaki powinien posiadać każdy motocyklista. W niniejszym artykule nie będziemy się rozwodzić nad rodzajami kasków, skupimy się natomiast na prawnych aspektach oraz na innych ważnych elementach, takich jak waga kasku i rozmiar.

 

Tak stanowi prawo
Każdy kask powinien posiadać homologację, czyli zezwolenie, które dopuszcza daną rzecz lub urządzenie do użytkowania na terytorium danego kraju. Jeśli sprzęt nie będzie posiadał takiego pozwolenia, za wszelkie uszkodzenia wywołane użytkowaniem odpowiada użytkownik.
Aby kask motocyklowy został dopuszczony do użytku, powinny znaleźć się na nim dwie istotne informacje (przyglądamy się tutaj sprzętowi używanemu na terenie Europy).

Atest Europejskiej Komisji Gospodarczej ECE-R-22-05. Aby kask został zatwierdzony przez niniejszy atest, musi przejść testy pod kątem wytrzymałości zapięcia paska, zsuwania się kasku z głowy, a także ogólnej wytrzymałości oraz tłumienia uderzenia. Informację o posiadaniu przez kask Atestu Europejskiej Komisji Gospodarczej znajdziemy z tyłu kasku (np. w formie naklejki) bądź w dokumentacji.
Europejska homologacja Ex. Tylko kask posiadający atest ECE-R-22-05 może uzyskać homologację europejską i być dopuszczony do użytkowania na terenie Europy. Homologacja europejska jest oznaczana literką E obok której znajduje się jedno- lub dwucyfrowa liczba, całość znajduje się w okręgu. Cyfra oznacza kraj, w którym przyznano homologację (dla Polski jest to liczba 20). Nie ma znaczenia, czy będziemy posiadać kask z polską homologacją, czy np. z niemiecką – oznacza to, że w Wielkiej Brytanii możemy podróżować w kasku z oznaczeniem E20 czy każdym innym. Według przepisów na kasku powinny znajdować się dwa oznaczenia europejskiej homologacji – w okolicy paska oraz na szybce.

Wielkość i waga
Najtańsze kaski mimo różnej rozmiarówki wewnątrz i na zewnątrz są identyczne pod względem wielkości. Teraz wyobraź sobie dwóch motocyklistów – jeden jest wysoki, barczysty i ma dużą głowę (która w efekcie nie koliduje z jego posturą), a drugi jest niewysoki i ma małą głowę. Obydwaj zakładają najtańsze modele kasków – jeden XL, drugi S. Jako że kaski mają taką samą wielkość na zewnątrz, niższy motocyklista będzie wyglądał nienaturalnie i komicznie. Inwestując w kask wykonany z lepszych materiałów – co wiąże się też z jego wyższą ceną – masz pewność, że będzie do ciebie pasować, nie powodując efektu powiększonej głowy. Ponadto kask dopasowany również pod kątem wielkości skorupy będzie lżejszy, gdyż do jego wykonania trzeba będzie zużyć mniejszą ilość materiałów. Należy pamiętać, że tańsze kaski są wykonane z cięższych materiałów, co odczujemy zwłaszcza na długich trasach lub podczas wietrznej pogody.
Rozmiar
Przed pójściem do sklepu zmierz odwód swojej głowy. Powinieneś mierzyć ją w najszerszym miejscu, a więc nad uszami. Porównanie obwodu głowy z danymi udostępnionymi przez producenta, da nam orientacyjny rozmiar kasku. Zanim zdecydujesz się na zakup, zmierz kask – może się bowiem okazać, że chociaż według wytycznych producenta rozmiar twojej głowy to M, kask może być za mały lub za duży. Aby przekonać się, czy kask jest prawidłowo dopasowany, musimy go zmierzyć – gdy głowa z każdej strony będzie mocno uciskana przez gąbkę umieszczoną wewnątrz kasku, wówczas będziemy mieć pewność, że to dobry wybór. Należy jednak pamiętać, że wyściółka z czasem się uklepie i zmniejszy, dlatego jeśli nowy kask wyda się nam za ciasny, to za kilka miesięcy będzie wręcz idealny. Koniecznie zrezygnuj z kasku, który wywołuje u ciebie miejscowy ból wywołany przez wypełnienie EPS.
Artykuł powstał we współpracy z Honda Plaza
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *