Prywatne przedszkole wyjaśnia: jak dzieci świętowały nadejście wiosny?

21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny już za nami. Wystarczy wyjrzeć przez okno, żeby dostrzec jej oznaki: drzewa i krzewy zielenią się, rozkwitają kwiaty, ptaki wesoło świergoczą. Odejście zimy cieszy zwłaszcza dzieci, które szczególnie mocno wyczekują nadejścia cieplejszych dni i zabaw w słońcu. Jak witano wiosnę w prywatnych przedszkolach w Poznaniu?

Uroczystościom powitania wiosny zawsze towarzyszą w prywatnych przedszkolach różnego rodzaju gry, konkursy oraz zabawy ruchowe, a dzieci tego dnia z zaangażowaniem rozwiązują zagadki, których tematyka nawiązuje do pór roku. Mimo tych wszystkich atrakcji przedszkolaki najbardziej oczekują wyjścia na spacer i wzięcia udziału w wiosennym pochodzie, który kończy się utopieniem lub spaleniem Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i Jarych Godów, czyli cyklu obrzędów w czasie równonocy wiosennej. W dawnych czasach Marzanna uosabiała boginię śmierci, którą należało spalić lub utopić, żeby w ten sposób zapewnić powrót życia (wiosny) i urodzaj na cały najbliższy rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się (dość brutalnie), żeby zrobić miejsce wiośnie.


Spotkanie z Panią Wiosną
Dla dzieci ogromną atrakcję stanowi możliwość stworzenia wielkiej kukły, ozdobienia jej, a następnie wrzucenia do wody. Ale to jeszcze nic w porównaniu ze spotkaniem… Pani Wiosny, która dziwnym trafem strasznie przypomina jedną z przedszkolanek. Pani Wiosna – koniecznie przyozdobiona w piękny kolorowy strój – wręcza wszystkim dzieciom po drobnym upominku: najczęściej kwiatku, kolorowance lub czymś słodkim. Przed tym spotkaniem dzieci często tworzą portret Pani Wiosny; w takim przypadku chwali ona ich prace.
Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy coraz baczniej przyglądać się budzącej się do życia przyrodzie. Dlatego prywatne przedszkola z Poznania starają się w tym czasie uczyć swoich podopiecznych świadomości proekologicznej. Przedszkolaki przygotowują zatem doniczki, sadzą w nich nasiona, a następnie codziennie doglądają swoich upraw. Same nalewają i przelewają wodę, przesiewają piasek, etc. Jest to zgodne z duchem metody Montessori, która zakłada uczenie się przez działanie, samodzielność, obserwację i indywidualny tok rozwoju każdego dziecka.
Słońce rozjaśni prywatne przedszkole
Pierwszy Dzień Wiosny to bardzo szczególna i ważna okazja. Z tego powodu dzieci z poznańskich przedszkoli ubierają się tego dnia w kolorowe stroje – przeważnie zielone, gdyż wiosną to właśnie ten kolor zaczyna dominować w naturze. Każda z imprez w ramach pierwszego dnia wiosny odbywa się w atmosferze wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, występów artystycznych, zawodów czy konkursów. W ich trakcie dzieci odpowiadają na quizowe pytania, które dotyczą m.in. pierwszych oznak wiosny. Wychowawcy z prywatnych przedszkoli w Poznaniu podkreślają, że obchody nadejścia wiosny to idealna okazja do tego, żeby zapoznać dzieci z tradycją żegnania zimy, kształtować u nich pozytywną motywację do zabaw ruchowych oraz utrwalić wiadomości na temat charakterystycznych cech przedwiośnia. Poza tym wspólne zabawy służą integracji dzieci z różnych grup.

 

Artykuł napisany przez żłobek Wesołe Koziołki.
Prywatny żłobek Wesołe Koziołki z Poznania oferuje program opieki, wychowania i edukacji oparty na pedagogice Marii Montessori.

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

76 − = 74