Rzym: obchody 60 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Porozumienie osiągnięte – Polska podpisze Deklarację Rzymską

We wtorek 23 marca 2017 w Rzymie odbywa się ceremonia 60 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich ustanawiających Wspólnotę Europejską. Wydarzenie zorganizowł przez Parlament Europejski pod nazwą „Citizens Parliament” i biorą w nim udział parlamentarzyści z całej Unii. Prezydent Włoch podkreślił, że dziś, tak jak 60 lat temu, potrzebujemy Europy zjednoczonej, tylko razem można zagwarantować pokój i rozwój gospodarczy.

W siedzibie Izby Deputowanych (Montecitorio) przywitał zebranych prezydent Włoch Sergio Mattarella,  przewodniczący Izby Deputowanych i Senatu, oraz premier Paolo Gentiloni.  Natomiast na zewnątrz protestowała partia Lega Nord.

W programie jubileuszu:

W piątek 24 marca w Norci (jednej z miejscowości szczególnie dramatycznie poszkodowanej w ostatnich trzęsieniach ziemi) odbędzie się nadzwyczajne zebranie Conferencji przewodniczących Parlamentu Europejskiego (przewodniczący Tajani i liderzy ugrupowań politycznych) i Biura Parlamentu Europejskiego (przewodniczący Tajani, wiceprzewodniczący i kwestorzy).

W piątek po południu przewodniczący PE Antonio Tajani i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkają się w Rzymie z Papieżem Franciszkiem.

W sobotę 25 marca przewodniczący PE Antonio Tajani wygłosi przemówienie z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich oraz podpisze Deklarację Rzymską – Dichiarazione di Roma w imieniu Parlamentu Europejskiego.

Deklaracja Rzymska: Udało się osiągnąć porozumienie wszystkich 27 państw Unii, łącznie z Polską, na najbliższe 10 lat. Zapis o „Europie dwóch prędkości” częściowo zmodyfikowano aby dostosować go do wymagań polskiego rządu. Przewidziane są różne „intensywności” integracji, bez wyłączania jakiegokolwiek państwa i z możliwością dołączenia do innych w dowolnym momencie.

Włoski dziennik La Repubblica dodaje jednak, że porozumienie przyjęto w Brukseli z pewną ostrożnością ponieważ Polska i inne kraje Grupy Wyszegradzkiej uważa się za nieprzewidywalne i nie można wykluczyć nagłej zmiany decyzji:  „/…/a Bruxelles resta una certa cautela visto che la Polonia e gli altri del gruppo di Visegrad (Ungheria, Slovacchia e Repubblica Ceca) vengono considerati imprevedibili e dopo lo scontro di due settimane fa, la conferma del polacco Tusk alla guida del Consiglio europeo contro la volontà di Varsavia, non si escludono colpi di scena dell’ultimo minuto.”

Poniżej wypowiedź premier Beaty Szydło o Deklaracji Rzymskiej z dn. 23 marca 2017

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + = 4