Melegnano: odpust i targ wielkanocny

MELEGNANO: 454° FIERA DEL PERDONO – ODPUST I TARG WIELKANOCNY OD 14 DO 17 KWIETNIA 2017

Okres oczekiwania na Święta Wielkanocne rzadko obfituje w imprezy o charakterze rozrywkowym i targowym. Jak wiemy wyjątki od każdej reguły istnieją zawsze! Chciałabym zasygnalizować wszystkim odbywające się już po raz 454° TARGI I ODPUST WIELKANOCNY – tzw. FIERA DEL PERDONO w Melegnano.

Melegnano położone w prowincji Mediolanu (około 10 km na południe od Mi) liczy 17.836 mieszkańców i posiada dlugą, wielowiekową historię, której symbolem pozostał królujący nad miastem Zamek Medyceuszy ufundowany w XIII wieku przez Matteo I Visconti’ego. Największy rozwój architektoniczny budowli miał jednak miejsce ok. 1532 roku. Historia Melegnano obfituje w wiele znamiennych wydarzeń, wśród których wymienić należy Bitwę o Magentę – Battaglia di Magenta i wydarzenie, które w XVI wieku zapoczątkowało wspomniany już Wielkanocny Odpust wraz z bogatym Targiem.

Dokumenty historyczne donoszą, że kardynał Giovanni Angelo Medici, późniejszy Papież Pius IV, podczas pobytu w Melegnano nie został ugoszczony przez swą owdowiałą szwagierkę w Zamku, lecz spotkał się z kategoryczną odmową! Z opresji wybawiony został gościnnością don Battisty Pavesi’ego, który ugościł go z honorami na plebanii. Giovanni Angelo Medici nie zapomniał nigdy o Melegnano i, gdy został mianowany Piusem IV, postanowił udzielić łaski mieszkańcom miasteczka wystawiając tzw. Bolla del Perdono – kościelny dokument udzielający odpustu całkowitego, który jako Święto miał być celebrowany w Wielkim Tygodniu, dokładnie w Wielki Czwartek.

Tak oto zaczęła się legendarna sława targów, które z pierwotnego święta religijnego przez lata przekształciły się w targ rzemiosła, rolnictwa, kultury, sztuki i regionalnych produktów żywnościowych. W ostatnich latach Fiera del Perdono w Melegnano oferuje tysiącom turystów bogaty program wydarzeń: różnorodne wystawy i performance artystyczne, wizyty w Zamku Medyceuszy, targ żywnościowy i rzemieślniczy, pawilon ze zwierzętami hodowlanymi (bardzo oblegany i fotografowany z entuzjazmem), pokaz sztucznych ogni i wiele innych atrakcji.

Historyczny dokument papieża Piusa IV wystawiany jest co roku w Bazylice Świętego Jana, a mieszkańcy i wszyscy odwiedzający Melegnano, odbywając „pielgrzymkę” do „Papieskiego Dokumentu”, uzyskują odpust całkowity i … prawo do świętowania Wielkiego Czwartku bez zachowania postu. We współczesnych czasach targi trwają do niedzieli wielkanocnej, w obecnym roku od 14 do 17 kwietnia. Zapraszam Was serdecznie do odwiedzenia Melegnano, które w dniach Targów Wielkanocnych, ze spokojnego i powściągliwego lombardzkiego miasteczka, przekształca się w tętniącą życiem i orgią kolorów świąteczną paradę.

 

Zdjęcia: Izabella Teresa Kostka, Fiera del Perdono 2015, Melegnano (Mi)

Korespondentka od spraw artystycznych, Izabella Teresa Kostka, autorka strony: https://izabellateresakostkapoesie.wordpress.com/
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *