Eskapizm inspirującym trendem w aranżacjach wnętrz 2017

Wśród najnowszych inspiracji w zakresie aranżacji wnętrz, na uwagę zasługuje zupełnie nowy trend, nazywany eskapizmem. W czym on się przejawia i jakie cechy charakterystyczne są mu przypisywane przez dekoratorów wnętrz?

Pojęcie eskapizmu
Eskapizm jest terminem wykorzystywanym nie tylko w architekturze wnętrz, ale także na przykład w psychologii. Według definicji słownikowej słowo eskapizm oznacza ucieczkę, unikanie problemów i stresów dnia codziennego oraz pewne oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości. To sposób, aby choć na chwilę wyciszyć się, nie dopuszczać do siebie często nieprzyjemnych i przykrych myśli.
W przypadku aranżacji wnętrz, eskapizm można rozumieć jako wygospodarowanie w przestrzeni mieszkalnej miejsca, w którym będzie można odetchnąć pełną piersią, pomarzyć, poczytać i kontemplować to, co nas otacza. Każdy z nas czuje się czasem przytłoczony życiem, prozą codzienności i chciałby uciec najlepiej na drugą stronę lustra, gdzie świat będzie wydawał się bezpieczniejszy i spokojniejszy. Eskapizm jest swoistą, psychologiczną odpowiedzią na problemy, z jakimi się zmagamy. Pozwala na stworzenie w swoim domu swojego prywatnego miejsca – raju na ziemi.


Jak wdrożyć do aranżacji wnętrz eskapizm?
Osoby chcące wdrożyć we własnym domu eskapizm, w pierwszej kolejności powinny zastanowić się nad tym, co właściwie je uspokaja? Czy jest to bujany fotel, widok morskich fal, a może dobra lektura czytana na miękkim łóżku pod kocem? Następnym etapem wprowadzania w życie „bezpiecznego miejsca” będzie znalezienie na niego wolnej przestrzeni w swoim domu. Być może mamy:

niezagospodarowaną wnękę w pokoju,
pusty wykusz w oknie,
wolną przestrzeń pod schodami prowadzącymi na piętro.

Tam właśnie nasze „miejsce na ziemi” będzie doskonale komponowało się z pozostałą aranżacją, a pozostanie jednak wyizolowane z przestrzeni oddanej do użytku domowników i ich gości.
Urządzanie mieszkania w duchu eskapizmu jest trudne, zwłaszcza jeśli projektant nie zna indywidualnych preferencji zlecającego. Eskapizm może przejawiać się w urządzeniu w wolnej przestrzeni w domu wygodnego miejsca do odpoczynku. Można w nim wstawić fotel, kanapę, czy miękkie łóżko z poduszkami, a także mini biblioteczkę czy też biurko z miejscem do pisania. Najczęściej eskapizm jest kojarzony z zimnymi barwami – szarościami, bielą i arktycznym kolorem błękitnym. To uspokaja, sprawia, że możemy wyrzucić naszego umysłu wszystkie myśli, jakie się w nim kłębią. Nie powinniśmy jednak ograniczać się wyłącznie do takiej kolorystyki, jeśli wybitnie nie jest ona dla nas przyjemna i źle czujemy się w takich wnętrzach.
Meble i dekoracje wykorzystywane w trendach eskapizmu są proste, wręcz minimalistyczne, albo wręcz przeciwnie – mają nutę dekadentyzmu i są rustykalne. W wyznaczonym miejscu można umieścić wygodną sofę, stylowy szezlong, albo prosty fotel z ciepłym kocem, którym okryjemy się w zimne wieczory.

 

Stopka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa. Kinga Śliwa jest architektem wnętrz działającym w branży od 2000 roku, posiada bogate doświadczenie poparte licznymi realizacjami




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *