Prasowanie pościeli – obowiązek czy zbędne przyzwyczajenie?

Prasowanie zaliczane jest do najmniej lubianych czynności domowych, które jednak muszą być wykonane. Pytanie, czy trzeba prasować pościel? Wiele osób bez wahania odpowie, że oczywiście tak, ale być może nie zawsze jest to rzeczywiście absolutną koniecznością.

 

Czy trzeba prasować pościel?
Dylemat ten jest trudny do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Na pewno trzeba prasować pościel bawełnianą i lnianą, ponieważ obie mają skłonność do gniecenia się w czasie prania i suszenia. Nawet przy równym rozwieszeniu bielizny pościelowej na sznurkach, nie unikniemy powstawania zagnieceń. Pościel kolorową, z wyraźnym nadrukiem, warto prasować po uprzednim przewróceniu jej na lewą stronę.
Uprasowana pościel zajmuje mniej miejsca, wydaje się świeższa. Dzięki prasowaniu usuwamy wszelakie zagniecenia i sprawiamy, że nasza pościel będzie wolna od bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Wyprasowana pościel ładnie prezentuje się na łóżku i nadaje elegancji pomieszczeniu w którym śpimy.


Uwaga!
Po prasowaniu pościeli z użyciem żelazka z parą, należy przed jej złożeniem odczekać, aż pościel odparuje. Zawilgocona, ciepłą pościel w bieliźniarce będzie idealnym miejscem dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i roztoczy.
Prasując pościel, trzeba ściśle przestrzegać wskazań producenta umieszczonych na opakowaniu lub na wszywce wewnątrz pościeli. Dzięki temu nie zniszczymy naszej bielizny pościelowej i będzie nam służyła przez długi czas.
Jakiej pościeli nie prasować?
Nie wszystkie pościele w ogóle nadają się do prasowania. Jeśli więc nie lubimy tej czynności warto kupić komplety, które po wyjęciu z pralki i wysuszeniu będzie można od razu założyć na kołdry i poduszki lub schować do bieliźniarki.
Pościelą niewymagająca prasowania jest pościel wykonana z:

Satyny bawełnianej – materiał ma naturalny połysk, jest miły w dotyku i nie będzie wymagał prasowania, jeśli pościel z satyny bawełnianej zostanie równo rozwieszona podczas suszenia.
Kory – pościel tego typu to popularne, wygodne rozwiązanie. Struktura materiału jest wytłoczona i specyficzna. Nie wymaga ani krochmalenia, ani prasowania. Łatwo się ją pierze w pralce automatycznej, a po suszeniu będzie gotowa do użytku.
Flaneli – jest ciepła, miękka w dotyku i trwała. Nadaje się do prania w pralce i nie trzeba jej prasować, ponieważ nie ma skłonności do gniecenia się.
Jerseyu – pościel ta jest funkcjonalna i wygodna, elegancja, miła w dotyku i zdrowa. Ona również nie będzie wymagała prasowania.

Jeśli szczerze nie lubimy prasować, powinniśmy wybrać pościel wykonaną z niegniecących się materiałów lub takich, które po równym rozłożeniu przy suszeniu nie będą zbyt wymięte. Chcąc zachować idealnie czystą, higieniczną pościel zawsze można ją oddać do prania i prasowania oraz wykrochmalenia do tzw. magli. Do tego jednak nadają się pościele bawełniane.

 

Artykuł został przygotowany przez sklep slodkiesny.pl, który oferuje: kołdry, pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia domowe codziennego użytku produkowane przez zaufanych polskich producentów.
One thought on “Prasowanie pościeli – obowiązek czy zbędne przyzwyczajenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 3