W środę 5 kwietnia 2017 odbyła się inauguracja polskiej ekspozycji „Polish Design. Tomorrow is today” w pawilonie Superstudio Più przy via Tortona 27, w ramach prestiżowego wydarzenia Salone del Mobile w Mediolanie.
Dyrektorem artystycznym ekspozycji dzieł młodych projektantów z 8 polskich państwowych uczelni artystycznych jest Dorota Koziara, a organizatorami są Akademickie Centrum Designu w Łodzi, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Culture.pl i Konsulat Generalny RP w Mediolanie.
.
.
Gościem honorowym uroczystości był prof. Alessandro Mendini, Maestro del Design, któremu Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu przyznała tytuł Doctor Honoris Causa.

Od lewej: prof. Alessandro Mendini i kuratorka wystawy Dorota Koziara
Na uroczystość inauguracji tego prestiżowego wydarzenia przybyła także Konsul Generalny RP w Mediolanie Adrianna Siennicka.
O przygotowaniach i realizacji wystawy Polish Design. Today is Tomorrow opowie Maria Ostrowska – Polska Design Progect – Instytut Adama Mickiewicza:
.
.
Na wystawie zaprezentowały się uczelnie:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Design młodych projektantów z Gdańska przedstawia dr Marta Flisykowska z Wydziału Architektury i Wzornictwa – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku:
.
.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
O projektach studentów z Katowic opowiedzą dr Marta Więckowska, dziekan Wydziału Projektowego i dr hab. Andrzej Sobaś, profesor Pracowni Projektowania Ergonomicznego ASP w Katowicach:
.
.
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Projekty z Krakowa przedstawi prof. dr hab. Czesława Frejlich:
.
.
Oraz prof. Maria Dziedzic:
.
.
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Projekty studentów z Łodzi przedstawi prof. Jolanta Rudzka Habisiak:
.
.
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
O projektach studentów z Poznania opowie prof. Bogumiła Jung:
.
.
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Projekty z Wrocławia przedstawi dr hab. Urszula Smaza-Gralak, dziekan wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa:
.
.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademia Sztuki w Szczecinie
Poniżej kilka zdjęć z ekspozycji polskich uczelni (w przypadkowej kolejności)
Polska ekspozycja cieszyła się bardzo dużym uznaniem zarówno ekspertów jak i publiczności. O przygotowaniach do wystawy i o sukcesie polskich projektantów mówił także Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza na wystawie Polish Design:
.
.
Poniżej o swoich wrażeniach z wystawy opowiedzą studentki ASP we Wrocławiu:
.
.
Na zakończenie wieczoru kuratorka wystawy Dorota Koziara podsumowała dorobek polskich projektantów, który niewątpliwie wyróżniał się na arenie wystawców Salone del Mobile w Mediolanie:
.
Korespondencja z Mediolanu: Agnieszka B. Gorzkowska – WloskiCafe