Prezent na komunię świętą – kiedyś i dziś

Komunie święte to kwietniowo-majowa tradycja. Niektórzy nazywają je „małym weselem” i coś w tym jest, jeśli weźmiemy pod uwagę religijność tego wyjątkowego obrzędu i ogrom organizacyjnych wyzwań.
Strój komunijny
Jeszcze w latach 70, dzieci ubierane były skromnie, ale też odświętnie. Najważniejsze by strój dziewczynki był biały. Chłopcy mieli na sobie marynarki, pod nią białe koszule z kołnierzem, na nogach lakierki i charakterystyczne getry do kolan. W latach 80 i 90, królować zaczęły garnitury u chłopców i bardziej ozdobne sukienki u dziewczynek, które zaczęły przypominać małe księżniczki.

Szczególnie wymyślne bywały fryzury, których nie powstydziłyby się Panny Młode na weselu. Włosy u dziewczynkę w dalszym ciągu są różnie układane by wyróżnić się wśród koleżanek, ale stroje rodem z małych ślubów, zostały zastąpione bardziej jednolitymi i skromniejszymi, białymi albami. Takie szaty komunijne to powrót do tradycji i kierowania na bardziej duchowy aspekt pierwszej komunii świętej. Niezmienne pozostały taki elementy jak świeca i pismo święte w dłoniach dziecka.
Organizacja
Kiedyś, po uroczystości komunijnej w kościele, rodzina spotykała się na tradycyjnym obiedzie w domu rodziców dziecka przystępującego do komunii. Posiłek zawsze był wystawny, dzieci otrzymywały różne prezenty, a zabawa trwała długo. Obecnie najczęściej organizujemy przyjęcia w restauracjach lub innych lokalach. Zamawiamy catering, obsługę personelu, i choć wydajemy na to więcej pieniędzy, możemy bardziej skupić się na świętowaniu z rodziną tak ważnego dla naszego dziecka dnia.
Prezenty na komunię

Źle jeśli dziecku lub dorosłym komunia kojarzy się z tylko z podarunkami – komunia ma przecież głównie wymiar duchowy. Ważne więc by prezenty nie przesłoniły dziecku religijnego przeżycia. Podobna sytuacja ma miejsce co roku, w Boże Narodzenie – są podarunki, ale nie zanika odświętność tego dnia. Każdy rodzic, babcia, chrzestny jest więc dumny z dziecka i jego pierwszej komunii, ale zastanawia się także jaki prezent kupić? Kiedyś podstawowymi pomysłami były: rower, pismo święte, zegarek, medalik, może aparat fotograficzny. Dziś książkę zastępuje czytnik ebooków, zamiast na rower dziecko wsiada na quad, czas odmierza nowoczesny smartwatch, a nie zwykły zegarek, aparat fotograficzny zastępuje dron… Nie zapominamy też, że całkiem niedawno zaczęliśmy dawać dzieciom komputery, a już zdążyło się to zestarzeć, więc przesiedliśmy się na smartfony, tablety, nowsze laptopy.
Pamiątka – tradycja czy nowoczesność?
Użyteczność prezentu ma trochę wymiar materialny, więc ulotny. Dziecko kiedyś wyrośnie z roweru, quada, bo dorośnie i będzie za duże na rozmiar dziecinny. Technologia pędzi tak szybko, że za chwilę nowoczesny tablet czy komputer, okaże się przestarzałym modelem. Podobnie jak smartfon, kiedyś telefon komórkowy miał mało kto, następnie pojawiły się dotykowe, które dziś stały się standardem. Co roku pojawia się tyle nowinek, że ciężko za tym nadążyć. Co pozostanie dziecku po latach, gdy będzie chciało wspomnieć swoją pierwszą komunię świętą? Medaliki, obrazki, zdjęcia. Fotografie, nawet tradycyjne, mogą przybrać ponadczasową, nowocześniejszą formę. Zdjęcie wydrukowane na płótnie lub drewnie, kolaż kilku fotografii lub fotoobraz na szkle akrylowym, a może cała fotoksiążka? Dobrym pomysłem jest unowocześnienie fotoalbumów, poprzez programy pozwalające nam na realizowanie własnych pomysłów na komputerze. Poniżej kilka kreatywnych pomysłów:

– Zrób z dziecka bohatera. Wstaw jego zdjęcia z dzieciństwa, podpisz odpowiednio (modlitwy, mądre cytaty).

Następnie dodawaj coraz nowsze fotografie, aż do dnia Pierwszej Komunii Świętej. Twoje dziecko uświadomi sobie jaką drogę pokonało by dotrzeć do tego wyjątkowego dnia. To opowieść z nim w roli głównej.

– Pokaż dziecku jak było kiedyś. Pozbieraj zdjęcia komunijne członków rodziny. Dziecko zobaczy jak jego ojciec kiedyś cieszył się z roweru, wujek chwalił się nowym zegarkiem, a mama ubrana była jak mała księżniczka. Gwarantuje to też dobrą zabawę we wspomnienia podczas organizowanej przez Ciebie uroczystości komunijnej.
– Wskaż dziecku drogę. Nikt nie zabroni Ci zebrać najważniejszych dla Ciebie cytatów z biblii, modlitw czy świętych obrazków, które możesz wstawić do fotoksiążki. Może kiedyś wskażą dziecku drogę w trudnych chwilach?
Pamiętajmy, każde z nas, jako dziecko cieszyło się z prezentów komunijnych – roweru, zegarka itd. Gdy dorośliśmy, cenniejsza stała się dla nas pamiątka w postaci właśnie zdjęć z komunii, medalika czy świętego obrazka. Wspomnienia są przecież bezcenne.

Artykuł został stworzony we współpracy z laboratorium fotograficznym CEWE.
Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos
2 thoughts on “Prezent na komunię świętą – kiedyś i dziś

  1. Erodyta

    Ja uważam, że prezent na komunię przede wszystkim powinien wyciągnać dzieci z domu i sprawić by oderwały się od telewiozra, komputera czy ekranu telefonu. Dlatego zawsze Rower będzie najlepszy pomysłem. Jak już chcemy coś nowoczesnego to może być np. Airwheel czy inne urządzenia dzięki któremu dziecko wyjdzie na świeże powietrze.

    Reply
  2. yhy

    Ja kupiłam w Media Expert tablet i konsolę do gier. Tablet chyba poczeka do urodzin za pół roku, chyba dwa prezenty wręczyć na jednej uroczystości to za dużo szczęścia naraz.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.