Wielki Tydzień w Rzymie

Wielki Tydzień w Watykanie rozpoczął się 8 kwietnia czuwaniem młodzieży w bazylice Matki Bożej Większej, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmogący”.

Niedziela Męki Pańskiej

9 kwietnia na Placu Św.Piotra o godz 10.00 Ojciec Święty będzie uroczyście celebrował Niedzielę Męki Pańskiej, podczas której pobłogosławi palmy przyniesienione przez wiernych.

Wielki Czwartek

13 kwietnia rozpocznie sie  Święte Triduum Paschalne. Wielki Czwartek jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

O godz. 9.30 w bazylice Św. Piotra odbędzie sie Msza  Krzyżma Świętego. Będa na niej obecni kardynałowie, biskupi i kapłani z kurii rzymskiej, którzy odnowią przyrzeczenia kapłańskie.

Papież Franciszek o 16.30 poprowadzi Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu Casa di Reclusione w miejscowości Paliano (70 km od Watykanu), podczas której tradycyjnie obmyje stopy 12 więźniom.

Wielki Piątek

14 kwietnia Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie sie o godz. 17.00 w bazylice Św. Piotra. Ojciec Święty poprowadzi Liturgię Słowa, Adorację Krzyża i ryt Komunii Świętej.

Późnym wieczorem o godz 21.15 odbędzie się Droga Krzyżowa w Koloseum. Via Crucis będzie transmitowana przez telewizję Rai.

Na koniec procesji Papież Franciszek pobłogosławi wszystkich wiernych obecnych pod Koloseum oraz wszystkich tych, którzy łaczą się w Pasji Chrystusa przez telewizje i radio.

Wielka Sobota

Główną celebracją Triduum Paschalnego oraz najbardziej uroczystą liturgią w całym Kościele jest nocna Wigilia Paschalna. Rozpocznie się ona 15 kwietnia o godz. 20.15.

W atrium bazyliki Św. Piotra, Ojciec Świety uroczyście pobłogosławi ogień.

Niedziela Wielkanocna

Zwieńczenim Wielkiego Postu jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msza św. którą poprowadzi papież Franciszek odbędzie się o godz. 10.00 na Placu Św. Piotra.  Na koniec Ojciec Święty wygłosi uroczyste błogosławieństwo «Urbi et Orbi» –  „miastu (Rzymowi) i światu”

Korespondencja z Lacjum, Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *