Subtelne akcenty wielkanocne w kuchni – co wybrać?

Każde święta kojarzą nam się ze spędzonymi wspólnie z bliskimi chwilami. Czasem dajemy sobie wówczas prezenty, a innym razem dzielimy się jajkiem, jak na Wielkanoc. Owe dni kojarzą się nam również z charakterystycznymi zapachami dobiegającymi z kuchni oraz potrawami, które w tych dnia goszczą na stołach podczas wielkanocnych śniadań.

 

Skoro więc gotowanie to taki ważny element związany z tym świętem, to warto było by podkreślić klimat aranżacji kilkoma subtelnymi akcentami z nim związanymi. Wielkanoc zwiastuje przecież budzenie się do życia całej przyrody i pieczętuje starania wiosny, by na nowo zazielenić naszą okolicę. Jak więc oddać to przy pomocy dekoracji i dodatków kuchennych? O tym w kolejnych akapitach.

 

Ręczniki i rękawice kuchenne

 

Wycieramy w nie dłonie, osuszamy nimi talerze a czasem również blat roboczy – ręczniki kuchenne to ważny element, o którego wzornictwo warto zadbać. Można to zrobić na dwa sposoby:- kupując modele z motywem wielkanocnym (zajączkami, pisankami, baziami, kurczaczkami itp.),- samodzielnie naszywając lub wyszywając na gładkich ręcznikach odpowiednio kojarzące się elementy.Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku rękawic kuchennych, które podczas długich chwil spędzonych podczas świąt w kuchni, będą nam przypominać przez pewien czas jak wyjątkowa i miła jest nasza domowa tradycja.

Pisanki

 

Można nie zgadzać się z trendem wiążącym Wielkanoc z postacią Zająca Wielkanocnego, ale już pisanek tak łatwo się nie pozbędziemy z naszej obyczajowości. Ozdabianie jajek jest w naszym kraju bardzo powszechne podczas tychże świąt, więc jeśli nawet ich nie lubimy, to wykorzystanie samego motywu może okazać się dobrym posunięciem w celu zbudowania odpowiedniego klimatu. Jak to zrobić? Na kilka sposobów (w tym również jako ozdoba ręczników i rękawic kuchennych). Można więc między innymi:- ustawić koszyk wiklinowy z samodzielnie przygotowaną kompozycją pisanek (kupionych lub wykonanych samodzielnie),- kupić lub samodzielnie wyciąć doniczki, tak by przypominały dwie połówki pękniętego jajka i zasiać w nich rzeżuchę,- zachęcić swoją pociechę by narysowała coś samodzielnie w klimacie pisankowo-wielkanocnym, a potem przypiąć dzieło na lodówkę,- kupne, plastikowe wydmuszki ozdobić wedle uznania, nabić na długą wykałaczkę i wbić do doniczki z kwiatkami lub ziołami.

 

Wielkanoc to narodziny życia!

 

Świat za oknem ożywa po zimowych mrozach, więc niech także i wasza kuchnia ożyje i zazieleni się wiosennie. Wystarczą do tego bazie, świeże kwiaty i wazon lub ładny słoik z wodą. Kompozycja jest dowolna i wcale nie musi być duża. Liczy się natomiast to, by stanęła w reprezentatywnym miejscu, czyli np. na stole w jadalni, jeśli posiadamy kuchnię z aneksem, na parapecie okiennym, czy nawet na blacie roboczym w części mniej używanej, ale wciąż reprezentatywnej. Choćby to był tylko bukiet tulipanów, niech pojawi się on w czasie przygotowań, gdyż takie małe detale potrafią nastroić nas niezwykle optymistycznie i podkreślić jak wszystko budzi się do życia z zimowego letargu. Wielobarwne kompozycje w wazonie – zaledwie tyle wystarczy, by poczuć klimat tych świąt!

 
Portal Blog.KuchniePinio.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *