Wielki Czwartek w Polsce

Najbogatsze w zwyczaje i obrzędy są ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota zwane w Kościele Triduum Świętym czy Paschalnym.

Liturgia Wielkiego Czwartku ma upamiętnić Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie Eucharystii. Milkną dzwony kościelne, na znak żałoby zastępują je kołatki.

Na pamiątkę umycia nóg apostołom przez Chrystusa w Wielki Czwartek odbywa się umywaniu nóg 12 starcom . Zwyczaju tego przestrzegali królowie, biskupi, magnaci, wybierając sobie jakiś nędzarzy, których przy okazji suto obdarowywali. Kroniki wspominają , że za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego stanęło przed królem 12 takich wybrańców liczących razem 1300 lat. Wszyscy mieli po 100 lat, a jeden nawet 125. Poniatowski nie dokonywał osobiście tych ablucji. Robił to w jego imieniu ks. Naruszewicz, wielki jałmużnik dworu. Na zakończenie starcy zostali hojnie obdarowani przez króla. Obrzęd obmycia nóg praktykowany jest nadal, zarówno w warszawskiej archikatedrze , jak i w Watykanie.

 

Korespondencja: Izabela Gass.

 

ALL RIGHT RESERVED




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *