Gdzie wyjeżdżamy do pracy za granicę?

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej z Polski wyemigrowało ok. 2,6 mln osób. Aktualnie Polacy pracują w różnych krajach Europy, np. Wielkiej Brytanii, Holandii czy Belgii. Wyjeżdżają przy tym zarówno młodzi, jak i starsi pracownicy. Wszyscy mają jeden cel – chcą zarobić, aby polepszyć byt swój i swoich rodzin.

 

O tym, że Polacy wyjeżdżają chętnie do pracy za granicę wiadomo nie od dziś. Jakie państwa są najczęściej na naszym celowniku? Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?
W ostatnim czasie CBOS przeprowadził badanie „Praca za granicą”, które miało odpowiedzieć na pytanie, gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają za granicę. Jakie wnioski z niego płyną?

Dlaczego wyjeżdżamy do pracy za granicę?
Powodów, dla których Polacy decydują się wyjechać do pracy za granicę, jest wiele. Jak można się spodziewać, głównym jest problem ze znalezienie zatrudnienia w Polsce. Ci, którzy kraju znaleźli pracę, ale i tak zdecydowali się na wyjazd, wskazują na niskie zarobki w porównaniu do kosztów utrzymania.
Wśród osób zainteresowanych pracą za granicą nie brakuje również osób, które nie mają doświadczenia zawodowego. Współcześnie pracodawcy najchętniej do pracy przyjmują osoby mogące pochwalić się w CV doświadczeniem. W tym przypadku trzeba jednak wskazać, że osobom wyjeżdżającym chodzi o zdobycie jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego – praca często nie jest związana z ich wykształceniem. Czytaj także: Praca za granicą – porady prawne.
Do powodów, dla których Polacy decydują się na rozłąkę z bliskimi, należy również wskazać na chęć zdobycia nowych doświadczeń. Świetnym przykładem są studenci, którzy często sezonowy wyjazd do pracy łączą z możliwością zwiedzenia kraju, w którym się znaleźli.

Niemcy wciąż najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów
Jeżeli chodzi o najpopularniejszy kierunek wyjazdów Polaków do pracy, to od lat są to Niemcy. Z przeprowadzonego przez CBOS badania wynika, że niemal 40% ankietowanych zdecydowałoby się właśnie na ten kraj. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę bliskość tego kraju i fakt, że na niemieckim rynku pracy brakuje zarówno pracowników niewykwalifikowanych, jak i wykwalifikowanych.
Poza Niemcami, Polacy chętnie wybierają się również do Holandii i Belgii. Brexit sprawił, że spadła ilość zainteresowanych wyjazdami do Wielkiej Brytanii, i to mimo tego, że język angielski jest lepiej znany Polakom niż niemiecki.

Pomagają agencje zatrudnienia
Jesteś osobą zainteresowaną wyjazdem do pracy za granicę? Musisz wiedzieć, że mimo wszystko przebywając za granicą trudno znaleźć od razu zatrudnienie. Wyjazd „w ciemno” po prostu się nie sprawdza. Jeżeli chcesz pracować legalnie, to lepiej zrobisz, decydując się na pomoc wyspecjalizowanego podmiotu – mowa o agencji zatrudnienia.
Współcześnie na polskim rynku działa wiele agencji pracy specjalizujących się w pomocy zainteresowanym w wyjeździe za granicę. Większość z nich proponuje kompleksową pomoc – poza znalezieniem firmy, pracownicy takich agencji pomagają również w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów, znalezieniu mieszkania czy zorganizowaniu dojazdów do pracy – wyjaśnia specjalista portalu praca-dabrowa.pl.
Wyjazd przez agencje zatrudnienia jest o tyle praktyczny, że przede wszystkim pewny. Jako osoba zainteresowana wyjazdem możesz – jeszcze przed wyznaczoną datą wyjazdu – sprawdzić agencję i podpisać z nią umowę przedwstępną o pracę. Takie rozwiązanie to zabezpieczenie na wypadek, gdyby pracownicy agencji nie wywiążą się ze swoich obowiązków.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 8