Praca w fabryce – wszystko co musisz wiedzieć

Dynamiczny rozwój rynku pracy powoduje bardzo często przetasowania na rynku pracy. Skutkiem tego jest konieczność elastycznego dostosowania się pracowników do zawirowań stanowiskowych w swoim mieście lub okolicy. Nie pomaga również fakt, iż jeszcze niedawno nasze kompetencje były wystarczające, ale szybko cała zdobyta wiedza i umiejętności mocno się zdezaktualizowały i trzeba albo podjąć szkolenie, albo szukać szczęścia w innym zawodzie.

W opozycji do tej sytuacji mamy fabryki i zagraniczne inwestycje, które w ostatnim czasie upodobały sobie nasz kraj i prężnie rozwijają się na przedmieściach największych metropolii, lub ich obrzeżach, gdyż oprócz masy miejsca do zagospodarowania jest tam łatwiejszy dojazd dla samochodów ciężarowych. Istotne jest też, jak wiele nowych miejsc pracy nam to daje, a im większa i bardziej prestiżowa marka, tym i ciekawsze warunki finansowe i dodatkowe profity z zatrudnienia w danej fabryce. Jak jednak trafić w takie miejsce i czy zawsze się to opłaca?

 

Spytaj znajomych

 

Zapewne masz dostęp i konto na jednym z portali społecznościowych, czy też stały kontakt z kilkoma znajomymi. Może nawet już kojarzysz osoby, które zatrudniły się na produkcji i są zadowolone ze swojego wyboru. Nie trać więc czasu i napisz do tych ludzi wiadomość z zapytaniem, czy w ich fabryce nieprowadzona jest rekrutacja, a jeśli tak, to w jaki sposób można wziąć w niej udział, czy też jakie obowiązki zostały przypisane do konkretnego stanowiska. Za sprawą Internetu, czy telefonu można bardzo szybko ustalić wiele szczegółów i spokojnie rozważyć kilka opcji, aby podjąć najbardziej opłacalną decyzję – nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i uwzględniającą kwestie dojazdu oraz rodzaju zadań na stanowisku, na które aplikujesz.

Biura pośrednictwa pracy

 

Są w każdym większym mieście i pomagają dużym firmom zorganizować cały proces rekrutacji. Działając na podstawie wytycznych z fabryki, pracownicy pośrednictwa pracy dobierają odpowiednich kandydatów, a jeśli uznają, że się nadają oferują im umowę na czas określony z możliwością przedłużenia. Można by pomyśleć, że takie rozwiązanie nie jest uczciwe, jednak jeśli firma faktycznie szuka wówczas pracownika na stałe, a nie jedynie dlatego, że rozpoczął się okres wzrostu liczby zamówień, to w umowie zawarta jest również klauzula o terminie, gdy z umowy poprzez pośrednictwo przechodzi się na umowę o pracę podpisywaną bezpośrednio z pracodawcą. Pośrednictwo zatrudnienia oczywiście ma w tym interes by okres „próbny” trwał jak najdłużej, gdyż działa ono na zasadzie prowizji od naszej pensji – warto jednak wybrać ten kanał, gdyż wiele z najbardziej rozwiniętych firm rekrutuje wyłącznie przy pomocy tego typu pośredników.

 

Opłacalność

 

Praca na produkcji może być bardzo opłacalna zwłaszcza pod względem ekonomicznym. Nie uświadczymy tu możliwości rozwoju osobistego – przynajmniej nie podczas pracy na linii produkcyjnej – ani kreatywnych i różnorodnych obowiązków, ale za to mamy doskonałe możliwości awansu. Poza tym do profitów, które przemawiają za opłacalnością pracy w fabryce są:- stawki za godzinę nawet dwukrotnie większe niż dla pracowników umysłowych,- wyższe stawki za pracę w nocy, weekendy i święta,- premie uznaniowe, za wyrobienie normy, okolicznościowe, świąteczne itd.,- bony żywieniowe lub karty przed-płacone,- wczasy pod gruszą i dopłaty za skorzystanie z nich.

 

 
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Mega-Fabryki.pl .

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *