Rekord turystyki w Ligurii

Wielkanocny długi weekend potwierdził w sposób niepodważalny, że Liguria i jej stolica Genua stają się coraz bardziej ciekawszą atrakcją turystyczną pozyskującą nową  rzeszę turystów. W przeciągu zaledwie trzech dni świąt wielkanocnych, muzea genueńskie zwiedziło aż 3.000 osòb,  co w poròwnaniu do minionych lat jest dowodem nieustannie wzrastającej frekwencji. Według danych statystycznych, w roku 2015 liczba ta wynioła 1.878, a w roku 2016 –  2.447. Bezprecedensowy rekord jeśli chodzi o liczbę zwiedzających turystów pobiło genueńskie akwarium,  odwiedziło je  aż 28 tysięcy gości, co przekroczyło wszelkie oczekiwania  aż o 7 tysięcy osób.    W sumie  Genuę i obydwie riwiery Ligurii odwiedziło 70.000 turystów.

Nasilenie ruchu turystycznego było łatwo zauważalne także gołym okiem, zarówno na zatłoczonych autostradach, gdzie sznury samochodów, z kierunku Francji, tłocznie przedzierały się w kierunku riwiery liguryjskiej, (fakt do tej pory niespotykany)  jak również  w samym mieście, gdzie gwar beztroskich turystów gaworzył zarówno różnymi dialektami włoskimi jak i różnymi językami.

Największa liczba turystów zagranicznych przybyła z Niemiec, Belgii, Francji, Anglii i Szwajcarii.  Sukces ten nie jest faktem przypadkowym, jest to  wynik bardzo skurpulantej pracy prowadzonej przez władze miasta od pięciu lat,  mającej na celu przekształcenie Genui z niegdyś  przemysłowego miasta, w miasto turystyczne, gdzie oprócz dobrze funkcjonującego portu, turystyka  ma stać się drugim motorem napędowym gospodarki regionu. Władze miasta ustaliły już ścisły program inwestycyjny, „Patto per il turismo”, którego fundusze będą przeznaczone do  finansowywanie tych  jednostek prywatnych i państwowych,  które będą zainteresowane promocją turystyki w regionie Liguria.  Jego zatwierdzenie jest przewidziane na maj br. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że Liguria rozpoczeła letni sezon turystyczny triumfalnie i z przytupem. Przewiduje się, że zbliżające się kolejne dwa,  długie weekendy 22-25 kwietnia i 30.04-01.05   przekroczą wyniki weekendu wielkanocnego.

 

Korespondencja z Ligurii: Dorota Czałbowska, autorka Strada Nuova

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *