Wiosenny serwis LPG? Co sprawdzać?

Samochód z instalacja gazową pozwala ograniczyć wydatki na paliwo. Jednak, aby instalacja gazowa w samochodzie spełniają swoją rolę, powinna być regularnie serwisowana. Dlatego też należy ją regularnie sprawdzać.

 

Kiedy sprawdzać instalację LPG? Najlepiej wiosną, raz w roku, poddać instalację rutynowej kontroli w serwisie. Dlaczego wiosną? Ponieważ zima i jesień to czas, gdy warunki dla pojazdów są najtrudniejsze, gdzie występują ekstremalne skoki temperatur, opady czy mrozy. Instalacja może się rozregulować lub zniszczyć. To oczywiście przekłada się na poziom spalania autogazu. Podczas wizyty w serwisie przeprowadza się też komputerową analizę sprawności instalacji. Koszt to wydatek od 100 do 200 zł.

Najważniejszy jest filtr

Najważniejszym elementem, który należy koniecznie sprawdzić jest filtr gazowy. W instalacjach starszych generacji z reguły jest jeden filtr, ale w nowoczesnych instalacjach najczęściej występują dwa filtry. Filtry instalacji gazowej pełnią rolę bardzo podobną do filtra paliwa. Wychwytują zanieczyszczenia w paliwie, zwłaszcza, że zanieczyszczenia w gazie pokonują dość długą drogę ze zbiornika do komory spalania. Gaz filtrowany jest w fazie ciekłej a następnie, w fazie gazowej. Wymiana filtra to nie wszystko. Należy dokładnie oczyścić obudowę, wymienić uszczelniacze. Nie są to koszty, które oszałamiają wysokością, wahając się od 10 do 50 zł.

Bez reduktora ani rusz

Kolejnym niezbędnym elementem instalacji gazowej jest reduktor. Reduktor to element, który spotyka się w każdej generacji urządzeń gazowych. Reduktor obniża (czyli redukuje), ciśnienie gazu, dostarczanego ze zbiornika do silnika. Odpowiada też za zmianę stanu gazu z ciekłego na gazowy. Sprawny reduktor pozwala wykonać tę zmianę na tyle szybko, aby dostarczyć do silnika odpowiednią ilość paliwa.

Niesprawny reduktor?

Niesprawny reduktor można naprawiać. Nie zawsze jest to jednak opłacalne z punktu widzenia ekonomiki, zwłaszcza w tańszych typach instalacji. Czasem nowy reduktor kosztuje niemal tyle samo, co naprawa lub regeneracja. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku instalacji starszych generacji, natomiast w nowszych, koszt reduktora może być zdecydowanie wyższy. Reduktor należy wymienić lub dokładnie przejrzeć co 100 do 150 tysięcy przejechanych kilometrów. Przed wymianą lub naprawą reduktora należy dokładnie zapytać mechanika o koszty.

Prawidłowa praca sterownika

Elektroniczny sterownik dozuje ilość gazu dopływającego do cylindrów. Nie musisz go szukać tylko wówczas, gdy jesteś właścicielem auta wyposażonego w instalacje I generacji. Sterownik współpracuje z szeregiem czujników elektrycznych oraz z komputerem sterującym pracą silnika. Od pracy sterownika uzależniona jest prawidłowa dawka paliwa przekazywana do komory spalania, a także wysokość spalania twojego auta. Sterowniki z reguły automatycznie dopasowują swoje działanie do sygnałów płynących z czujników i komputera, ale warunkiem prawidłowego działania sterownika jest jego odpowiednie skalibrowanie programu przez mechanika. Raz w roku należy ustawienia skontrolować i ewentualnie nanieść poprawki. W serwisie czynność ta kosztuje około 50zł, a wykonuje się ją za pomocą komputera diagnozującego.

Niezaniedbuj węża…

Podczas serwisu koniecznie należy sprawdzić stan gumowych węży, stanowiących część instalacji.Wiele serwisów zaniedbuje tę część, zapominając, że z biegiem czasu guma niszczy się i parcieje, tracąc swoje właściwości.

Zbiornik na paliwo

Zbiornik instalacji ma okres eksploatacji wynoszący 10 lat. Po tym czasie należy go ponownie zalegalizować lub wymienić na nowy. Należy to mieć na uwadze w momencie, gdy kupujesz auto z instalacją gazową z drugiej ręki. Legalizacja ma na celu wyłonienie zbiorników, które nie są w stanie wytrzymać wysokiego ciśnienia, jakie się w nim wytwarza. Legalizacji dokonuje się warsztacie, posiadającym odpowiednie uprawnienia. Aby wykonać tę czynność należy wymontować butlę z auta, ale też kosztuje niemało.

Drobiazgi do sprawdzenia

Warto skontrolować również popychacze zaworów, regulowane ręcznie, wtryskiwacze, benzynowe jak i gazowe. Poprawnie działające elementy instalacji mają duży wpływ na prawidłową pracę instalacji.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Autokorbas z Wysogotowa koło Poznania specjalizująca się w montażu klimatyzacji, samochodowych instalacji gazowych ( https://autokorbas.pl/samochodowe-instalacje-gazowe ) i mechanice samochodowej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *