Wywiad z Giancarlo Carlone – Wiceprezesem Stowarzyszenia GRUPPO STORICO ROMANO

Co roku w Rzymie odbywa się Rekonstrukcja Historyczna urodzin Rzymu. W tym roku jest szczególna okazja, ponieważ świętujemy 2770 urodziny.

Maja Krajnowska: Wy jako grupa historyczna jesteście organizatorami imprezy. Kim jesteście ?

Giancarlo Carlone: Jesteśmy RZYMSKĄ GRUPĄ HISTORYCZNĄ, która powstała 22 lata temu., jedną z pierwszych, która uwierzyła w sens rekonstrukcji historycznych jako sposób przekazu i nauki historii.

Maja Krajnowska: Kto należy do Waszego stowarzyszenia?

Giancarlo Carlone: Robotnicy, pielęgniarki, kucharze, adwokaci, lekarze, inżynierzy… Wszyscy mogą stac się członakmi grupy…

 

Maja Krajnowska: Czyli wszyscy ci, których łączy miłość do Wiecznego Miasta…

Giancarlo Carlone: Dokładnie. Łaczy nas ta sama pasja czyli historia całego starożytnego Cesarstwa Rzymskiego, ale w szczególności w naszych rekonstrukcjach historycznych odtwarzamy czasy  dynastii julijsko – klaydyjskiej

(I w.) – czyli czasy od Augusta do Nerona.

Ze względu na to, że jest to bardzo szeroki okres historii, dla porządku podzieliliśmy się na kilka sektorów. Mamy sektor senatorów, pretorianów, gladiatorów…

 

Maja Krajnowska: Jest wśród Was jakis specjalista od archeologii, kostiumów?

Giancarlo Carlone: Mamy szczęście posiadać nadzór historyczny w postaci komitetu naukowego, w którego skład wchodzą wykładowcy z Uniwersytetu „Tor Vergata”. To oni czuwają nad naszą wierzytelnością. Oprócz tego w naszych szeregach mamy 5 archeologów, którzy dbają o aspekt prawdy historycznej.

 

Maja Krajnowska: Co jest celem Waszego stowarzyszenia?

Giancarlo Carlone: Organizujemy wiele różnych manifestacji – rekonstrukcji historycznych. Jedną z nich są Idy Marcowe, które odbywają się każdego 15 marca, bo jak wiemy Juliusz Cezar został zamordowany tego dnia 44 r.pne. w Teatrze Pompejusza. Jest to bardzo ważne wydarzenie w skali roku, zorganizowane w miejscu prawie zapomnianym przez wszystkich – na obszarze archeologicznym Largo Argentina. Odtwarzamy tam tragiczne wydarzenia z tamtych czasów.

I to jest właśnie nasz cel. Rekonstruktor historyczny to osoba, która odtwarza, przypomina wydarzenia, które miały miejsce setki lat temu.

Oczywiście nie jest to jedyna rekonstrukcja jaką organizujemy. Niektóre imprezy odbywają się bezposrednio w naszej rzymskiej siedzibie na via Appia Antica 18. Organizujemy tam np. dwa razy do roku S.P.Q.R. – jedno w maju, następne w październiku.

Jeździmy również z naszymi przedstawieniami do różnych miast i państw na całym świecie: do Polski, Bułgarii… Niedawno  byliśmy w w Bułgarii, niedaleko miasta Swisztow, gdzie  znajduje się stanowisko archeologiczne Novae – jest to ważny obóz legionowy (w rzymskiej prowincji). Spotkaliśmy tam polskie stowarzyszenie, które odwiedziło nas 2 lata temu. Byliśmy również w Chinach, a w tym roku jedziemy do Moskwy.

 

Maja Krajnowska: Jak odbywają sie Wasze rekonstrukcje historyczne?

Giancarlo Carlone: Istnieją dwa sposoby przedstawiania historii. Pierwszy z nich nazywany „Living History” jest odtworzeniem faktów w dokładnym miejscu, gdzie one wydarzyły się,  przy czym szczególną uwagę zwraca się na dramatyzm wydarzeń i dbałość o zachowanie realiów.

Drugim natomiast sposobem jest  „Re-enactment” czyli rekonstrukcja konkretnego wydarzenia historycznego pod względem militarnym, cywilnym czy religijnym. Tutaj celem jest przedstawienie faktów i prawdy historycznej, którą można opowiedzieć w każdym miejscu.

My pracujemy obydwoma metodami. Przykładem „Re-enactment”  są Idy marcowe, natomiast nasze podróże do miejsc historycznych są  „Living History”.

Maja Krajnowska: W czwartek zaczęły się “Urodziny Rzymu”. Co dla nas przygotowaliście ?

Giancarlo Carlone: Święto trwa 4 dni. Rekonstrukcja historyczna jest to rodzaj festiwalu kultury. Urodziny Rzymu stanawią najwiekszą imprezę kulturalną w całej Europie!

Sześciu pisarzy przedstawi swoje książki – oczywiście ich treści są związane z historią Cesarstwa Rzymskiego.

Odbędą sie również dwie konferencje naukowe. Jedna poświęcona metodyce rekonstrukcji historycznej, druga cesarzowi Trajanowi, który zdobył na poczatku II w. Dację. W obozie Circus Maximus jest kilkanaście stoisk dydaktycznych, z których na pewno skorzystają pasjonaci historii starożytnego Rzymu i młodzież szkolna.

W niedziele odbędzie się wspaniały pochód 1500 rekonstruktorów historycznych, pochodzących z całego  świata (nawet z Nowej Zelandii, Rosji, Francji, Hiszpanii..)!

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na świętowanie razem z nami 2770 urodzin Rzymu!

 

Ponizej zapis audio wywiadu:

 

 

Z Giancarlo Carlone rozmawiała Maja Krajnowska, korespondentka portalu Polacy we Włoszech, autorka strony Podróż do Rzymu.

Foto Maja Krajnowska.

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *