Cagliari i Festa di Sant’Efisio

W Cagliari 1 maja od 1657 roku odbywa się La Festa di Sant’Efisio. Jest to najdłuższa procesja we Włoszech licząca 65 km do przejścia na pieszo w 4 dni i największa w basenie Morza Śródziemnego.

Legenda mówi że w 1656 roku mieszkańcy miasta modlili się do Sant’Efisio, żeby pokonał on straszna fale zarazy, rozprzestrzeniającej się błyskawicznie na wyspie od 1652 roku z powodu niektórych żeglarzy katalońskich którzy zarażeni ta choroba przypłynęli na statku handlowym do Alghero. Epidemii dotyczyła całej wyspy,a szczególnie Cagliari, w którym zmarło około dziesięciu tysięcy mieszkańców,miasto wyludniło się niemal o połowę i stało się ogromnym cmentarzem. Pierwsza ofiarą był arcybiskup Don Bernardo De La Cabra.

Giovanni Spano znany etnolog i wykładowca akademicki opowiada ze Vicere Conte di Lemos objawił się Sant’Efisio i zarządał za uwolnienie miasta od zarazy procesje w swojej intencji.
Administracji miejskiej z Cagliari w 1656 roku ślubowała Sant’Efisio ze jeżeli pokona on zarazę to co roku będą organizować procesja i uroczystości ku jego czci, z dzielnicy Stampace, aż do Nora,
gdzie poniósł męczeństwo święty.

We wrześniu ulewne deszcze spowodowały wstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazy i od następnego roku aż do po dzień dzisiejszy szanując ślubowanie składne ponad 300 lat wcześniej odbywa sie procesja. Miesiąc maj został wybrany jako symbol regeneracji natury.

Mimo zbombardowanego miasta w 1943 roku odbyła się procesja,jest to dowód oddania Cagliari Sant’Efisio.
Przygotowania rozpoczynają się już 30 kwietnia od ubrania Świetego i przybrania w złota biżuterię, i kontynuują 1 maja ustrojeniem wółow i wozu który będzie wieść Sant’Efisio do Nora.
Po Mszy obchodzonej w kościółku w Stampace rozpoczyna się procesja. W świecie biorą udział traccas, wozy przybrane świątecznie i grupy folklorystyczne w swoich tradycjonalnych strojach z całej wyspy ponad 5500 ludzi. Później dochodzą cavalieri,miliziani ,membri della Guardiania Terzo Guardiano trzyma chorągwie bractwa Alter Nos, przedstawiciele Burmistrza i inne bractwa poprzedzone krzyżem z 1700 roku. Przy dźwiękach launeddas Święty przejeżdża ulicami pokrytymi dywanem z płatków róż i jest witany przez syreny okrętów.

Wychodząc z centrum miasta Święty przechodzi przez Giorgino,la Maddalena Spiaggia aż do Sarroch gdzie spędzi noc. Następnego dnia przechodzi przez Villa San Pietro ,Pula i wieczorem do
Nora. Trzeciego dnia jest upamiętnienie Świetego i procesja odbywa się w ruinach Nora. 4 maja Święty wraca do Cagliari i do kościoła w Stampace około godziny 23.

Korespondencja z Sardynii, Dagmara Górska, autorka 
strony FB: 
Stowarzyszenie Kultury polsko sardyńskiej

ALL RIGHT RESERVEDDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =