Obchody 600 lecia prymasostwa w Polsce. Papież Franciszek napisał list do prymasa Polski

Polski Kościół obchodzi 600-lecie prymasostwa.  

W dniach 22-23 kwietniam 2017 w katedrze gnieźnieńskiej odbyły się uroczystości połączone z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski, w których uczestniczyli Prymasi Czech, Hiszpanii i Galii, liczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z Polski i Europy. W uroczystościach wzięli udział także nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio i kard. senior Stanisław Dziwisz, abp Jan Pawłowski delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, ponadto, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, posłowie, senatorzy, przedstawiciele uczelni, zakonów, służb mundurowych, organizacji kościelnych i społecznych, oraz pielgrzymi z całego kraju i zagranicy.

Pierwszym Prymasem Polski był metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, który obejmował tę funkcję w latach 1417-1422. Od tej pory tytuł prymasa Polski przysługuje tradycyjnie arcybiskupom gnieźnieńskim. Obecny Prymas Polski abp Wojciech Polak odsłoni i poświęci tablicę umieszczoną przy Drzwiach Gnieźnieńskich upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski – Mikołaja herbu Trąby.

Z okazji jubileuszu 600 lecia prymasostwa w Polsce papież Franciszek napisał list do prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka. Posłuchajmy, co było w tym liście –  opowiada w krótkim wywiadzie Katolickiej Agencji Informacyjnej Prymas Polski: 

.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *