Usterki samochodowe – na co uważać?

Każdy kierowca jest przygotowany na sytuację w której samochód odmówi posłuszeństwa i dojdzie do większej bądź mniejszej awarii. Niekiedy ciężko zidentyfikować usterkę na pierwszy rzut oka. Jednak im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla naszego pojazdu. Jak więc zidentyfikować najbardziej popularne usterki?

 

Awarie pojazdów wykryte od razu, zdecydowanie łatwiej naprawić w stosunku do tych, które sprawią, że nasz samochód całkowicie odmówi posłuszeństwa. Wiele z uciążliwych dla nas defektów można usunąć w łatwy sposób, jednak priorytetem jest poznanie przyczyny oraz ognisko występowania. Najczęściej spotykaną awarią jest problem z zawieszeniem, elektryką lub silnikiem. Jak je zidentyfikować w poprawny sposób?

 
Zawieszenie

 
Jest to jeden z najbardziej podatnych elementów na awarie. Jego działanie ma duże znaczenie, ponieważ wpływa przede wszystkim na sterowność pojazdu a co za tym idzie, na nasze bezpieczeństwo jak i komfort jazdy. Na pierwszy plan wysuwają się amortyzatory. Warto jest dokonywać ich sprawdzenia po przejechani około 25 tysięcy kilometrów. Można oczywiście zrobić to samemu, jednak zaleca się udanie do specjalisty, który w profesjonalny sposób sprawdzi ich stan.

 


Hamulce

 

jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów naszego samochodu, żaden kierowca nie powinien ryzykować jazdy bez dokładnego sprawdzenia. Można poznać to po piskliwych dźwiękach, szumie spowodowanych niestandardowym tarciem. Właśnie to informuje nas o zużyciu naszych hamulców. W takim, przypadku powinniśmy udać się bezzwłocznie do warsztatu. Na początku w niewielki sposób wpływa to na komfort jazdy, jednak jeśli w porę nie naprawimy lub nie wymienimy uszkodzonej części, problem może okazać się zdecydowanie większy, a nawet, co najważniejsze, być przyczyną wypadku. Usterki, które dotyczą silnika można poświęcić oddzielny temat. Nieprawidłowo działający silnik prowadzi do problemów z uruchomieniem pojazdu, spadkiem mocy oraz nierównej pracy.

 
„Awarie pojazdów zdarzają się każdemu kierowcy. Wykrycie usterki odpowiednio wcześniej pomaga zwiększyć komfort, bezpieczeństwo jazdy oraz korzystnie wpłynie na nasz budżet. Bardzo duże elementów pojazdu, które nie działają w sposób poprawny lub zostały zużyte i niewymienione, wpływają niekorzystnie na resztę podzespołów. To z kolei wiąże się z jeszcze większymi stratami. Priorytetowe w takim wypadku jest działanie natychmiastowe”- skomentował specjalista Marek Wierzbicki z serwisu Twój Serwis Hondy.

 
Innymi, najczęściej psującymi się elementami są alternator, pierścienie, wałek rozrządu oraz pasek zębaty. W przypadku alternatora, zapewnia nam on dostawę prądu do samochodu podzespołów. Jego uszkodzenie doprowadza do wyładowań akumulatora. To z kolei może sprawić, że podczas poruszania się samochodem, zostaniemy niemile zaskoczeni. Jeśli przy okazji zostały uszkodzone szczotki, ich wymiana nie powinna bardzo wpłynąć na nasz budżet. Warto więc pamiętać o cyklicznym sprawdzaniu takich elementów w warsztacie.

 
W przypadku silnika warto zaznaczyć, iż wszystkie komponenty są ze sobą wzajemnie powiązane oraz jedna usterka zazwyczaj wynika z drugiej. Jeśli jesteś niepewny, udaj się do warsztatu w celu uzyskania informacji.

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *