Picie wody – prawdy i mity

Takie zalecenia możemy usłyszeć od większości dietetyków. Takie przeczytamy też na forach o odchudzaniu i w artykułach o zdrowym odżywianiu. Niestety nie jest to do końca prawda.
Okazuje się, że dzienne spożycie wodny pitnej zależy od czynników indywidualnych. Pod uwagę jest brana płeć, wiek, styl życia, codzienna dieta oraz choroby, z którymi się borykamy. Co więcej, jeśli już to wcale nie potrzebujemy wypijać 2 litry czystej wody. Do tej ilości zaliczane są wszystkie płyny – również soki, koktajle czy zupy.

 
Czy woda oczyszcza?

 
Tak to prawda. Wodą nie tylko myjemy skórę, ale pijąc ją, wpływamy na naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Wszystko dlatego, że woda wspomaga pracę nerek, a to one są odpowiedzialne za eliminację szkodliwych czynników. Do tego działa prozdrowotnie – eliminuje na przykład ryzyko powstawania kamicy nerkowej czy zapalenia pęcherza moczowego.

 
Czy woda odchudza?

 
Sama woda nie ma właściwości odchudzających, ale na pewno zapełnia żołądek i daje uczucie sytości na długi czas. Nie przyśpiesza jednak metabolizmu. Niektórzy piją ją w dużej ilości na noc, ale wtedy nie będzie ona działać korzystnie. Wręcz przeciwnie, może sprawić, że zaczniemy odczuwać kłopoty z zasypianiem. Obalamy też mit, zgodnie z którym trzeba pić wodę w trakcie posiłków. Rzeczywiście może zjemy mniej, bo zapełnimy żołądek płynem, ale woda spowolni proces trawienia. Idealnie jest napić się 10 minut przed jedzeniem i 10 minut po jedzeniu.

 
Czy woda ma wpływ na stan skóry?

 
Oczywiście, że tak. Myli się jednak ten, kto uznaje, że nawilżenie skóry wodą następuje poprzez jej zewnętrzny kontakt. Mycie nie sprawi, że ta stanie się idealnie nawilżona. Proces ten musi odbywać się od wewnątrz, czyli pijąc wodę. Optymalna ilość dziennego spożycia wody sprawi, że skóra będzie jędrna i gładka. Co tego minimalizowane jest ryzyko występowania cellulitu.


Woda w szklanej butelce jest lepsza?

 
Sposób przechowywania wody nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Należy ją oczywiście trzymać w pojemnikach zamkniętych, by uniknąć zanieczyszczenia. Nie ważne jednak, czy woda będzie trzymana w zamkniętym dzbanku, plastikowej butelce czy termosie. Zawsze zachowa swoje właściwości.

 
Brak wody nas osłabia?

 
To akurat prawda. Stan odwodnienia rozpoczyna się od razu wtedy, gdy poczujemy pragnienie. Długotrwałe utrzymywanie takiego stanu szybko spowoduje osłabienie i znużenie. Po kilku kolejnych godzinach bez wody rozpoznać można drżenie rąk, dopadnie nas ból głowy i zawroty.

 
Można pić wodę jednorazowo w dużej ilości?

 
Można, tylko po co? Nie jest to korzystne dla naszego organizmu, bo szybko zacznie nas boleć brzuch. Właściwe nawodnienie powinno odbywać się przy regularnym piciu wody – najlepiej w równych odstępach czasu i małymi łykami.

 
Czy wodę da się przedawkować?

 
Niby ma właściwości dobroczynne, a jednak okazuje się, że nadmiar wypitej wody może zaszkodzić. Medycy uznają, że wypicie 5 litrów wody dziennie jest mocną przesadą. Może wtedy dojść do wypłukania wszystkich wartościowych minerałów.

 
Artykuł przygotowany przy użyciu oferty Akademii Zdrowego Żywienia zawierającej: szkolenia, wykłady, prezentacje z zakresu dietetyki.
One thought on “Picie wody – prawdy i mity

  1. Michalek

    woda to najcudowniejsza rzecz pos sloncem. idealna dla naszego ciala na treningi i nie tylko. wode powinni byc przede wszystkim matki ktore karmia piersia, ci co stosuja diete uboga w sol oraz wlascie dzieci i niemowleta. warto wybrac wode sprawdzona badaniami, np. nasza polska id’eau. ulatwia ona odkwaszanie, zwieksza przemiane materii i pomaga w funkcjonowaniu narzadow.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 22