E-paragony. Kiedy będziemy takie otrzymywać?

Czy polskich konsumentów czeka rewolucja? Okazuje się, że bardzo prawdopodobne jest, że w 2018 r. przedsiębiorcy prowadzący punkty handlowo-usługowe będą wydawać paragony nie tylko w tradycyjnej, czyli papierowej formie, lecz także generować je w formie elektronicznej.

 

W ostatnim czasie szczególnie dużo mówi się o uszczelnieniu systemu podatkowego w Polsce. Wiadomo, że dotychczas szczególnym problemem były wyłudzenia VAT-u. Dziś mówi się nawet o powołaniu komisji śledczej, która gruntownie zbadałaby nieprawidłowości, które miały miejsce w ostatnich latach. Ale nie tylko wyłudzenia VAT-u są problemem z punktu widzenia polskiego fiskusa.
Przedsiębiorcy powinni rejestrować sprzedane produkty lub usługi, korzystając ze specjalnych urządzeń. Mowa tu o kasach fiskalnych. Dowodem sprzedaży jest paragon, który otrzymuje kupujący. Problem jednak w tym, że nieuczciwi przedsiębiorcy często nie rejestrują sprzedaży w ten sposób lub anulują paragon. Aby uświadomić konsumentom, jak ważne jest zabieranie paragonów, powstała nawet Loteria Paragonowa. Teraz czas, aby zrobić krok dalej – bardzo możliwe, że już w przyszłym roku paragony będą wydawane również w formie elektronicznej.

Uzgodnienia między resortami i specjalna platforma
Założenie jest takie, aby stworzyć specjalną platformę, na którą będą trafiać wszystkie wygenerowane paragony. Z tego miejsca mają one trafiać do specjalnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów oraz do konsumentów zainteresowanych otrzymaniem paragonu właśnie w takiej formie.
Na razie brakuje szczegółowych informacji na temat tego, jak będzie wyglądać platforma, którą przygotowuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Wiadomo, że przed twórcami spore wyzwanie również w zakresie ochrony danych osobowych osób, które nabędą produkty lub usługi i zdecydują się skorzystać z możliwości otrzymania elektronicznego paragonu.

 

 

Co będziesz musiał zrobić, aby dostać e-paragon?
Podstawowa sprawa dotyczy tego, że e-paragony nie wyeliminują tradycyjnych, papierowych paragonów. Osoby, które będą chciały otrzymać paragon w formie elektronicznej, najprawdopodobniej będą musiały zarejestrować się, korzystając z przygotowanego systemu, podając adres skrzynki elektronicznej. To jednak tylko jedna z możliwości, bo możliwe, że ustawodawca zdecyduje się na inne, np. wysyłkę e-paragonów, korzystając z SMS-ów.
Stworzenie systemu, który będzie pozwalał gromadzić i wysyłkę e-paragonów, stawia również pytanie o funkcjonalność kas fiskalnych, z których przedsiębiorcy korzystają aktualnie. Aby w przyszłości urządzenia mogły przesyłać dane, będą one musiały być podłączone do internetu. To zaś wymusza zastosowanie specjalnych zabezpieczeń, aby osoby trzecie nie mogły pozyskać danych przekazywanych przez kasy fiskalne – zauważa specjalista z portalu Praca-Tarnowskiegory.pl.

 

 

Pomysł jest, ale szczegółów brak
Paragony w formie elektronicznej to nowość, ale jak podkreślają specjaliści, również dobry pomysł, aby uszczelnić obowiązujący system podatkowy. Aktualnie trudno jednak mówić o tym, jak system ten będzie działać w przyszłości. Być może więcej szczegółów Ministerstwo Finansów przekaże pod koniec bieżącego roku.
Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy będą zobowiązani dostosować posiadane urządzenia do nowych wymogów, ważne jest też uregulowanie kwestii ewentualnego dofinansowania do zakupu nowych kas fiskalnych. Szczegółów w tym zakresie również aktualnie brak.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 + = 77