Babà polskie i włoskie: ze współpracy między Włochami a Polakami zawsze powstają wielkie rzeczy

W sobotę 6 i niedzielę 7 maja 2017r. przy  Via Porta Catena, w samym sercu starego miasta Salerno odbył się kiermasz poświęcony deserowi Babà.

To typowe w Kampanii ciastko, uwielbiane i doceniane przez wszystkich, ale wiele osób jeszcze nie wie, że ten przysmak ma polskie korzenie. Pomimo że neapolitańczycy twierdzą iż ten przysmak jest ich własnością, Babà  w rzeczywistości pochodzi z Polski, ponieważ został wynaleziony przypadkowo przez króla Stanisława Leszczyńskiego, który będąc wielkim  smakoszem uwielbiał wymyślać wciąż nowe potrawy. Podobno król nie przepadał w szczególności za  typowym ciastem, które często było mu  podawane zbyt suche, mimo że  było serwowane wraz ze swego rodzaju winem na bazie Madeira, cukru  i przypraw. Prawdę mówiąc  ciasto było tak suche, że nawet nie chciał go więcej jeść. Prawdopodobnie, jak podaje legenda, pewnego dnia Stanisław, znudzony tym deserem, popchnął talerz z ciastem na drugą stronę stołu, na którym stała butelka rumu. Rozlany słodki likier wylał się na ciasto i wtedy rozniósł się  niesamowity zapach. Po degustacji król zakochał się w nowym deserze, a będąc zapalonym czytelnikiem „Księgi tysiąca i jednej nocy” nazwał go Ali Baba, tak jak jego ulubiony bohater tych historii. Z dworu króla przysmak był później eksportowany do Francji, do Paryża, pod nazwą „babà”, a stamtąd przywożony do Neapolu, gdzie następnie był jeszcze udoskonalany, stając się „gastronomicznym cudem”, który dzisiaj wszyscy znamy.

Wydarzenie w Salerno  odbyło się w pięknej scenerii zabytkowego kompleksu S.Giovanni di Dio – SS. Annunziata przy Via Porta Catena, zorganizowane przez C.L.A.A.I. (Konfederacja Wolnych Związków rzemieślników  włoskich), którego prezesem jest  G. Ferrigno, we współpracy z Konsulatem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Neapolu w Regionie Kampania, który raprezentował Konsul Honorowy Dario Dal Verme, i Polsko-Włoskim Stowarzyszeniem w Salerno A.I.P.SA.P, raprezentowanym przez Ewę Widak.

Inicjatywa miała na celu pokazanie konsumentom typowo lokalnych produktów najwyższej jakości, w celu podniesienia świadomości i zwrócenia uwagi na ogromne umiejętności rzemieślników, jednocześnie im dając możliwość eksportowania w przyszłości do innych krajów, w szczególności do Polski, kraju z dynamicznie rozwijającą się gospodarką.

Myślę jednak, że kluczem do tego wydarzenia jest jeszcze inna kwestia: jako prezes AIPSAP od zawsze szukałam  podobieństw między Włochami a Polską i muszę przyznać, iż fakt , że Babà ma polskie pochodzenie było dla mnie jedną z największych niespodzianek, podobnie jak odkrycie, że hymny polski i włoski cytują się wzajemnie.

Bylo to prawdziwą  niespodzianką dla naszego stowarzyszenia, którego celem jest wspieranie i rozpowszechnianie  historii, kultury, literatury i sztuki polskiej  i wszystkiego co łączy nasze kraje.

Fakt, że polski król dał początek najsłynniejszemu ciastu rodem z  Kampanii i że przyczynił się do stworzenia produktu, znanego na całym świecie jako  neapolitańskie ciasto, jest kolejnym potwierdzeniem, że Włosi i Polacy razem są zdolni do wielkich rzeczy. To napawa dumą mnie i nasze stowarzyszenie, i jak myślę, wszystkich Polaków.

Korespondencja z Kampanii: EWA WIDAK,  prezes stowarzyszenia A.I.P.SA.P.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *