Najbardziej popularne formy zatrudnienia

Chociaż Polacy narzekają na tzw. umowy śmieciowe, to okazuje się, że najbardziej popularną formą zatrudnienia jest w naszym kraju umowa o pracę.

 

Właśnie tak zatrudnionych jest blisko ¾ pracujących Polaków. 14% osób korzysta z samozatrudnienia, a pozostała część zatrudniana jest w oparciu o umowy cywilno-prawne, w tym umowy o dzieło czy zlecenie.

 
Umowa o pracę

 
Jest umową najbardziej pożądaną przez pracowników, bo też najlepiej chroni ich interesy. Zawierana jest pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Może być na czas określony lub nieokreślony. Zapewnia nie tylko otrzymywanie wynagrodzenia w terminie i w określonej wysokości. Zapewnia również dni urlopowe, zwolnienia na tzw. żądanie, zwolnienia chorobowe. W przypadku rozwiązania takiej umowy pracownikowi przysługuje okres wypowiedzenia, dzięki czemu ma czas na znalezienie nowego zatrudnienia. Dzięki umowie o pracę pracownik jest ubezpieczony, odkładane są również składki na jego przyszłą emeryturę.

 
Umowy cywilno-prawne

 
Najczęściej stosowane w Polsce to umowa o dzieło oraz umowa zlecenie. Umowa zlecenie zawierana jest pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą i zobowiązuje do wykonania danego zlecenia w określonym czasie. Za jego wykonanie zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie. Jeśli jest ono jedynym źródłem dochodu, to zleceniodawca opłaca składki ubezpieczeniowe zleceniobiorcy.

 
W przypadku umowy o dzieło chodzi o wykonanie określonego dzieła. Osobie, która dzieło wykonuje, przysługuje wynagrodzenie, ale osoba zlecająca nie ma obowiązku opłacania składek, na przykład społecznych.

 
Samozatrudnienie

 
To coraz częściej spotykana forma zatrudnienia. To nic innego jak założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i rozpoczęcie pracy na własny rachunek. W Polsce to powszechna forma pracy – istnieje wiele gałęzi rynku, w których doskonale radzą sobie indywidualni przedsiębiorcy. Wiele dużych firm wymaga również samozatrudnienia od podmiotów, z którymi współpracuje. W wielu przypadkach rozwiązuje to kwestie kadrowe i minimalizuje koszty zatrudnienia.


Wynajem pracowników

 
Leasing pracowników do tej pory powszechny był jedynie w niektórych branżach rynku, głównie w budownictwie czy przetwórstwie oraz pracy typowo sezonowej. Dzisiaj wynajem pracowników można spotkać praktycznie w każdej dziedzinie.

 
To wygodna forma zatrudnienia dla samych pracodawców, których zależy na zatrudnieniu pracowników nie na etat, ale do określonego projektu, w konkretnym czasie. To już nie tylko wynajem budowlańców bądź osób na sezonowe zbiory. Leasing pracowników może odbywać się też wśród specjalistów czy kadry managerskiej. Firmy mogą “wypożyczać” sobie pracowników, dzięki czemu zmniejszają się koszty kadrowe I płacowe. Mogą też korzystać z agencji pośrednictwa pracy, która posiada bazę chętnych do takiej pracy kandydatów, zgodnie z ich kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymi.

 
To korzystne również dla osób bezrobotnych, bo pracę dorywczą znacznie łatwiej znaleźć. Z takiej formy korzystają też Ukraińcy – polscy pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają ich właśnie poprzez agencję pracy, bo ta sprawdzi legalność ich pobytu czy pozwolenia na pracę, będzie też nadzorować ich dowóz do miejsca pracy, a nawet załatwi nocleg.
Artykuł przygotowany na podstawie oferty agencji pośrednictwa pracy EWL obejmującej wynajem pracowników z zagranicy.

 

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *