Szybka rejestracja auta w Polsce? Trudne, aczkolwiek nie niemożliwe!

Chcesz sprawnie zarejestrować swoje auto? Właśnie laweta podwiozła twój nowy wózek pod dom i nie możesz się doczekać, kiedy ruszysz na szosy. Podpowiadamy, jak przeprowadzić operację rejestracji samochodu sprawnie, szybko i przede wszystkim, nie tracąc pieniędzy.

 

Auto które kupiłeś, nieważne skąd, czy z zagranicy, czy nowe z salonu, czy z komisu, musisz zarejestrować. Wiele urzędów dzisiaj przyjmuje wnioski zdalnie, formularze dostępne są w internecie. Generalnie, procedura teoretycznie jest jakby uproszczona i przyspieszona na poziomie urzędu, ale nie każdego. Do dziś trafiają się szczególarze urzędnicy, którzy zapraszają cię do uzupełniania dokumentacji niemal w nieskończoność. Jeśli nie chcesz biegać po wciąż nowe rzeczy do załatwienia, zrób sobie z nami check listę i rejestruj swoje autko z nami.

 

Wniosek i dokumenty

 

O ile rejestracja auta kupionego w salonie jest stosunkowo łatwa, a wszystkie dokumenty otrzymujecie od dealera, sprzedającego samochód, to rejestracja samochodu używanego zdecydowanie jest bardziej żmudnym procesem.

Pierwsza rzecz, to wniosek o rejestrację pojazdu, który możecie pobrać ze strony właściwego wydziału komunikacji dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz też ten druk pobrać w urzędzie, gdzie, jeśli udasz się tylko w tym celu, nie będziesz musiał odstać połowy dnia w kolejce. We wniosku znajdziesz rubryki do wypełnienia. Nie są zbyt skomplikowane, musisz podać tylko numer VIN, markę i model pojazdu, poprzedni numer rejestracyjny, numer karty pojazdu. Pamiętaj, że nie musisz już wpisywać numeru silnika, ponieważ od jakiegoś czasu silnik to część zamienna.

Przede wszystkim zbierz komplet dokumentów, bo każdy brakujący spowoduje ponowną wizytę w wydziale. Sprawdź, czy masz ze sobą:

umowę kupna – sprzedaży (fakturę VAT, umowa darowizny etc)
kartę pojazdu
dowód rejestracyjny
tablice
pełnomocnictwo współwłaściciela, ewentualnie do urzędu udaj się z nim

Jeśli zaś sprowadziłeś auto z zagranicy, pamiętaj o:

tłumaczeniu dowodu rejestracyjnego (dużego i małego)
tłumaczeniu umowy kupna – sprzedaży
dowodu opłacenia akcyzy w Urzędzie Celnym
Najlepiej zadzwonić do wydziału i dowiedzieć się, jakie jeszcze dokumenty muszą być zgromadzone przy pierwszej rejestracji pojazdu.

Dowód rejestracyjny i OC

 

Po zarejestrowaniu samochodu, otrzymasz pozwolenie ważne przez 30 dni, czyli tzw miękki dowód. W szczególnych przypadkach jego ważność może zostać przedłużona o 14 dni. Najczęściej dowód jest gotowy w ciągu 14 dni. Niektóre, bardziej cywilizowane urzędy, powiadomią cię sms, że dowód jest już do odbioru.

Przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu zwracasz pozwolenie czasowe. Zanim jednak dostaniesz dokumenty do ręki, będziesz musiał okazać polisę OC na nowy samochód. Swoją własną, skoro jesteś właścicielem.

 

Opłaty

 

Niby nic, ale są jeszcze koszty. Teoretycznie, mając komplet dokumentów i składając dobrze wypełniony wniosek nie powinieneś mieć większych problemów. Zostają opłaty. Tu zróżnicowanie według urzędów jest ogromne, w jednych musisz wykupić znaczki skarbowe odpowiedniej wartości, w innych możesz zapłacić gotówką lub nawet kartą (!), w innych nawet przelewem. Standardowy koszt tablic to około 180 zł, ale może być wyższa, jeśli zdecydujesz się na tablice indywidualne. Na tablicach indywidualnych możesz mieć napis do pięciu znaków, zamiast standardowego numeru. Koszt to 1000,00 zł. Mniej niż 180,00 zł zapłacisz za rejestrację auta kupionego w tym samym powiecie i zechcesz zostawić dotychczasowe numery rejestracyjne. Kupując samochód od osoby prywatnej, musisz zapłacić podatek dochodowy od czynności cywilnoprawnych.

Koszt tłumaczeń wykonanych przez tłumacza przysięgłego waha się w granicach od 80 do 150 zł, do tego dochodzi koszt karty pojazdu, tj. 75 zł, koszt badania technicznego to około 160 zł.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Pomoc Drogowa POA-BOJAN z Łodzi zajmującą się holowaniem i transportem pojazdów.One thought on “Szybka rejestracja auta w Polsce? Trudne, aczkolwiek nie niemożliwe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *