Wiosenny recykling w ogrodzie

Recykling staje się coraz popularniejszym trendem ogrodowym. Po dokonaniu rozmaitych obróbek, wiele teoretycznie bezużytecznych rzeczy i materiałów może się jeszcze bardzo przydać.

 

Ekologiczny ogród

 
Powtórne wykorzystanie różnych tworzyw znacząco wpływa na poprawę warunków ekologicznych środowiska naturalnego. Dlatego warto zastosować recykling we własnym ogrodzie, zwłaszcza na wiosnę. Nowy sezon to najlepsza okazja, aby dokonać zmian w ogrodzie, a także w stylu życia. Ponowne wykorzystanie wielu zużytych przedmiotów może znacząco przyczynić się do zmniejszenia całej masy śmieci, których ilość rośnie w bardzo szybkim tempie. Każdy może coś z tym zrobić we własnym zakresie, a recykling w przydomowym ogrodzie jest najlepszą do tego okazją. W ten sposób wykonać można bardzo poważny krok w kierunku poprawy stanu środowiska naturalnego, co bardzo pochwalają ekolodzy na całym świecie.

 
Wymogi recyklingu

 
Ponowne wykorzystanie różnych tworzyw i przedmiotów to również bardzo praktyczny pomysł. Jednak aby uzyskać satysfakcjonujący i atrakcyjny wizualnie efekt, należy pamiętać o spełnieniu określonych warunków. Przestrzeganie kilku zasad pozwala na stworzenie wielu pięknych i funkcjonalnych rzeczy, które doskonale będą komponowały się z otoczeniem ogrodu. Przede wszystkim należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju tworzywa. Musi ono wyglądać estetycznie i schludnie. Dlatego lepiej wybierać wyłącznie niespróchniałe deski oraz niepotłuczone szkło. Nie powinno się stosować rzeczy o niewiadomym pochodzeniu, ponieważ mogą być one np. zawierać szkodliwe substancje chemiczne, które negatywnie wpłyną na zdrowie domowników i stan ogrodu.

 

 

Odpowiednia estetyka

 
Wszystkie dekoracje i przedmioty pochodzące z recyklingu powinny odpowiednio zdobić ogród. Dlatego muszą być starannie wykonane. Warto pamiętać o tym, że każdy gość ogrodu będzie mógł je zobaczyć i wykorzystać. Niektóre tworzywa z recyklingu są dość trudne i wymagające w obróbce, ale dają wiele satysfakcji i radości. Wiele osób uważa, że recykling w ogrodzie jest nieco ryzykownym pomysłem. Nierzadko tego typu stylistyka może sprawiać wrażenie kiczowatej. Dlatego jej zastosowanie musi być uważne i przemyślane. Bardzo często przygotowaniem wyposażenia ogrodowego z recyklingu zajmują się dzieci, a także osoby posiadające duże zdolności manualne. Tak naprawdę recykling związany jest dobrą zabawą i może być relaksującym sposobem na przyjemne i pożyteczne spożytkowanie wolnego czasu.

 
Na co pozwala recykling w ogrodzie?

 
Kwietnik i doniczki

 
Do stworzenia ciekawych dekoracji wykorzystać można praktycznie wszystko. Interesującą dekoracją może być np. stary rower. Można go w pomalować i wyposażyć w koszyk na bagażniku lub kierownicy. W ten sposób stanie się bardzo oryginalnym kwietnikiem, który nada starem i nieużywanemu od lat jednośladowi zupełnie nowe zastosowanie. Aranżacje z kwiatów w ogrodzie można stworzyć również przy użyciu innych zapomnianych przedmiotów. Do ciekawej kompozycji najlepiej wykorzystać doniczki lub pojemniki na rośliny. Można je wykonać ze zużytych:


czajników
filiżanek
słoiczków
drewnianych skrzynek
starych rynien

Możliwości jest bardzo wiele. Jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia, dlatego wystarczy się rozejrzeć i znaleźć i odpowiedni materiał na doniczkę.

 
Drewno z recyklingu

 
Bardzo interesującym materiałem jest również drewno z recyklingu. W ogrodzie można je bardzo wszechstronnie wykorzystać. Nadaje się do wykonania mebli ogrodowych, doniczek, nawierzchni, skrzyń i rozmaitych dekoracji. Warto jednak wybrać odpowiednie drewno, którego pochodzenie jest stuprocentowo pewne. Dlatego lepiej zrezygnować w ogrodzie z podkładów kolejowych, ponieważ oczyszczenie ich z nieznanych substancji chemicznych mogłoby być dość trudne. Lepiej jako drewno w ogrodzie wykorzystać stare skrzynie, palety czy pozostałości materiału po budowie domu. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w gospodarowaniu przestrzenią ogrodową. Im bardziej naturalne pochodzenie drewna, tym lepiej. Dzięki temu nie będzie ono wydzielać do otoczenia żadnych toksycznych i szkodliwych substancji. Z drewna wykonać można np.

kanapy, stoliki i ławki
donice na kwiaty
kompostowniki
warzywniak
półki i regały

 


Drewno sprawdza się również w formie nawierzchni, jednak warto ją zaimpregnować. Lepiej jednak unikać gatunków, które mogą intensywnie wydzielać żywicę.

 
Plastik z recyklingu w ogrodzie

 
Plastik jest bardzo popularnym materiałem wtórnym, rozpowszechnionym np. w formie plastikowych butelek. Można je łatwo poddać prostej obróbce, a ich dostępność jest bardzo szeroka. Praktycznie w przypadku każdego gospodarstwa domowego, co tydzień zużywa się przynajmniej kilka butelek po wodzie czy napojach. Można je wykorzystać również w ogrodzie, co przyczyni się do ograniczenia ilości odpadów zalegających w środowisku naturalnym. Plastikowe butelki wykorzystać można w taki sposób, żeby ciekawie wyglądały i spełniały jakąś istotną funkcję. Można z nich zrobić np. doniczki, które będą bardzo pojemne i wytrzymałe. Większą ilość butelek można przeznaczyć na stworzenie ciekawej dekoracji wiszącej. W dłuższym boku doniczki wystarczy wyciąć odpowiedni otwór na rośliny. Następnie należy napełnić je podłożem i posadzić sadzonki. Butelki powinno się rozmieszczać równomiernie, na mocnych linkach stalowych. Konstrukcja tego typu doskonale sprawdza się w uprawie roślin użytkowych czy dekoracyjnych.

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia – internetowy sklep meblowy. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych, pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.