Ile musi pracować na mieszkanie Polak, ile Europejczycy?

Oszczędzanie pieniędzy na zakup własnego mieszkania to nie lada wyzwanie. Jedno z największych z jakimi trzeba się zmierzyć kiedy mowa o finansach, kiedy mowa o dyscyplinie finansowej w ramach prywatnego budżetu.
Jak wyglądają portfele Polaków na tle innych europejskich nacji kiedy mowa o odkładaniu na wymarzone mieszkanie? Jaki procent dochodów należy wydatkować na wynajem mieszkania w wielkim mieście i jak się podobne obliczenia mają do innych krajów europejskich?

 

Ile zarabiają Polacy, ile obywatele krajów europejskich?

 
Najwięcej można zarobić oczywiście pracując w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego. Według danych GUS z grudnia 2016 średnie wynagrodzenie w ramach umowy o pracę wynosi tutaj 3852 zł netto (czyli po obliczeniu składek na ubezpieczenie oraz zaliczki na podatek dochodowy). W Gdańsku średnia to 3327 zł netto, we Wrocławiu 3450 zł, a średnio najmniej można zarobić w Kielcach czyli 2681 zł netto.

 
Takie dysproporcje nie mogą dziwić, największe polskie miasta, regiony przyciągają ludzi, dają multum możliwości jeżeli mowa o zatrudnieniu, zarówno na prostych stanowiskach jak i w wyspecjalizowanych branżach. Oczywiście jest i druga strona medalu, życie w największych ośrodkach miejskich jest kosztowniejsze niż w mniejszych aglomeracjach.

 
Ile zarabiają europejczycy? Przykładowo średnie wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii wynosi około 2038 funtów netto, co po obecnym kursie daje 9976 zł. Niemcy miesięcznie średnio mogą zarobić 3612 Euro, zatem mowa tutaj o kwocie 15278 zł.

 
Wszystkie zarobki na zakup mieszkania. Ile trzeba oszczędzać w Polsce, ile w Europie?

 
Kupujemy mieszkanie za wypłatę, a dokładniej ile należy przeznaczyć swoich zarobków na to by kupić mieszkanie w Gdańsku czy Warszawie? Jak wygląda sytuacja w krajach Europy Zachodniej? Oczywiście założenia są w pełni optymistyczne czyli sprawdzamy siłę nabywczą średniej pensji Polaków i innych narodów europejskich, jak długo trzeba by oszczędzać na zakup wymarzonego mieszkania?


Polska i mieszkania o wielkości około 50 metrów kwadratowych, naturalnie z rynku pierwotnego. W Warszawie koszt kupna nieruchomości na Targówku (ponad 6 km od centrum stolicy) to wydatek rzędu 347.000 zł. Podobne mieszkanie w Gdańsku (oddalone od centrum 5 km) kosztuje 284.500 zł. Wynik jest prosty. W Warszawie na zakup mieszkania trzeba przeznaczyć 90 pensji, w Gdańsku będzie to 85 miesięcznych wypłat. Czyli przeznaczając całą wypłatę na nowe mieszkanie trzeba byłoby to robić przez ponad 7 lat.

 
Przeglądając oferty mieszkań w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w mieście Birmingham można znaleźć nowe kosztujące około 200 tys. funtów. Biorąc pod uwagę średnie zarobki na brytyjskim rynku pracy mówimy o 98 pensjach, jakie należy przeznaczyć na mieszkanie. Czyli potrzeba 8 lat odkładania całej pensji aby zyskać nowe mieszkanie.

 
Niemiec decydujący się na kupno mieszkania w mieście Dusseldorf musi pracować na nie 3 lata i 4 miesiące. Nowe mieszkanie kosztuje tam 142.000 Euro, co przy dość wysokich średnich zarobkach powoduje, że należy przeznaczyć na zakup „tylko” 40 wypłat.

 
Wynajem mieszkania w polskich i europejskich miastach. Ile zarobków należy poświęcić?

 
Ile trzeba wydać na wynajem mieszkania w Warszawie? 50 metrów kwadratowych będzie kosztowało nieco ponad 2 tys, złotych. Mowa naturalnie o mieszkaniach zlokalizowanych kilka kilometrów od centrum. Wynika z tego, że należy przeznaczyć ponad połowę zarobków na sam wynajem mieszkania. W Gdańsku średnia cena to 1700 zł czyli podobnie jak w stolicy należy przeznaczyć na nie trochę ponad połowę zarobionych pieniędzy.

 
Wynajem mieszkania w Birmingham to w chwili obecnej koszt 2076 funtów miesięcznie. Praktycznie cała miesięczna pensja w tym wypadku zostanie pochłonięta na wynajem. Mowa oczywiście o 50 metrach kwadratowych.
Niemcy, Dusseldorf to z kolei koszt wynajmu zamykający się w kwocie 500 Euro. Średnie zarobki w Niemczech pozwalają zatem na wynajem 7 takich mieszkań. Jak zatem widać Niemcy to „raj” jeżeli mowa o możliwościach zarobkowania i wynajmu mieszkań w przystępnych cenach, można spokojnie wynająć sobie komfortowe lokum i zostanie jeszcze sporo pieniędzy z wypłaty

 
Państwowe programy pomocowe

 
Nie tylko w Polsce można liczyć na różnego rodzaju wsparcie odnośnie zakupu czy wynajmu mieszkań. Do roku 2017 działa program Mieszkanie dla Młodych, obecnie uruchamiany jest rządowy program Mieszkanie Plus, oferujący mieszkania na wynajem w preferencyjnych cenach. Jak się sprawy mają w Europie? W Wielkiej Brytanii na finiszu są prace związane z programem mającym wspierać kupno nieruchomości. Program skierowany do grupy wiekowej 23-40 lat będzie pozwalał na uzyskanie upustu przy kupnie nowych nieruchomości, nawet w wysokości 20%. Mieszkania, domy będą realizowane w ramach polityki rządowej, w ściśle określonych lokalizacjach, a każdy zainteresowany będzie mógł wybierać nieruchomości do określonej wartości (do 450.000 funtów w Londynie i do 250.000 w innych lokalizacjach).

 

 

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *