Bolonia: Spotkanie z Polonią Włoską, 10-lecie Szkoły Polskiej

Spotkanie z Polonią Włoską miało miejsce 19 /05/2017. Rozpoczęło się o godzinie 18.30. Spotkanie odbyło się w siedzibie Polskiej Szkoły Panstwowej w Bolonii na ulicy Guido Guinizello. Na miejsce przybyli przedstawiciele konsulatu Polskiego, a także Jan Dziedziczak – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (powołany na sekretarza stanu 17 listopada 2015) odpowiedzialnego za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną.

Na miejsce przybyli także nasi rodacy, przede wszystkim kierowniczka szkoły pani Danuta Nowak, przewodnicząca rady rodziców pani Monika Pelczar, nauczyciele oraz rodzice dzieci uczeszczających do szkoły Polskiej wraz z dziećmi.

Na spotkaniu zachęcano rodziców do przekazywania dzieciom kultury i tradycji Polskiej, a zwłaszcza rozmów w języku polskim. Dzieci w większości pochodzą z małżenstw mieszanych, przeważnie matki Polki i ojca włoskiego. Wielokrotnie podkreślono znaczenie postawy patriotycznej – poświęcali się nasi przodkowie, którzy walczyli o Polskę przelewając krew w boju, wy rodzice dziś poświęcacie się dla waszych dzieci, by wychować ich w sposób patriotyczny ucząc tradycji i kultury polskiej, a przede wszystkim zapisując do Polskiej Szkoły, gdzie mają one kontakt z innymi dziećmi i mogą swobodnie rozmawiać z nimi po polsku i nawiązywać przyjaznie.

Jak podkreśliła pani Danuta szkoła organizuje wiele imprez związanych z wydarzeniami i Swiętami Narodowymi w Polsce, co pomaga uczniom poznać lepiej kulturę polską. Szkoła w Bolonii ma ogromne znaczenie dla młodych pokolen, wciąż wzrasta liczba uczniów. W obecnej chwili jest ok 60 uczniów, od 1 do 6 podstawowej, gimnazjum, a także liceum.

Pan sekretarz w bardzo entuzjastyczny sposób pochwalił postawę rodziców oraz poświęcenie nauczycieli, a także cała działalność szkoły w dązeniu do edukacji naszych dzieci dwujęzycznych. Wspominał o mysleniu dalekosiężnym, o nowych pokoleniach, które są kapitałem na przyszłość. Dwujezyczność ma wpływ pozytywny na naukę innych jezyków wzbogaca inteligencję oraz gwaranuje lepszą przyszłość w sferze zawodowej. Na koniec sekretarz zapewnił, że juz wkrótce Bolonia odzyska konsula honorowego, po czym wraz z panią konsul przyjęli bukiety kwiatów. Spotkanie zakonczyło się poczęstunkiem polskich krówek.

Korespondencja z Bolonii:  Aneta Malinowska, autorka strony Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Na zdjeciu: Jan Dziedziczak – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych , nasza korespondentka Aneta Malinowska, pani konsul Adrianna Siennicka

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 − 48 =