Czy Polska będzie drugą Szwecją? Popularność płatności bezgotówkowych w obu krajach

Przedstawiciele Królewskiego Instytutu Technologicznego uznają, że do 2030 roku Szwecja może być pierwszym krajem, w którym całkowicie zrezygnuje się z płatności gotówką.

 

Już teraz większość produktów i usług nabywa się tam przy dokonywaniu transakcji zakupowych kartą płatniczą.
W Szwecji normą są już sklepy, w których kupować można tylko plastikowym pieniądzem. Terminale płatnicze są tam dostępne wszędzie, we wszystkich punktach handlowych i usługowych. Na szwedzkich ulicach handlarze kwiatami czy sprzedawcy gazet posiadają terminale. Czy Polska dogoni w tej kwestii Szwecję? Jak wygląda sytuacja płatności u nas?

 
Wielu specjalistów uznaje, że w Polsce rozwój płatności bezgotówkowych nadal jest blokowany. Wszystko za sprawą wysokich opłat za otwieranie czy prowadzenie rachunków bankowych. W takiej sytuacji na nic zdaje się nawet obniżenie prowizji pobieranej za wykorzystywanie terminali płatniczych. Dla porównania w Szwecji płatności gotówką to obecnie jedynie 2% wszystkich transakcji zakupowych. W Polsce jest to ponad 80 %. Widać jednak światełko w tunelu, bo każdego roku plastikowy pieniądz zdobywa coraz większe uznanie polskiego społeczeństwa. Jesteśmy pionierem w całej Europie, jeśli pod uwagę weźmiemy na przykład rozwój i powszechność stosowania kart bezstykowych.

 

 

 

Rozwój płatności kartą w Szwecji
Finansiści uznają, że Polska powinna bezsprzecznie brać przykład ze Szwecji. Okazuje się, że korzystanie z kont bankowych i plastikowego pieniądza jest nie tylko o wiele bardziej komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Środki zgromadzone na rachunkach nie mogą zostać zgubione czy skradzione, a same banki gwarantują pełną ochronę danych osobowych każdego klienta. Oferty banków dają też możliwość pomnażania pieniędzy, dzięki czemu konta są dzisiaj świetną formą inwestowania zgromadzonych oszczędności.

 
W Szwecji zaczęto wdrażać płatności kartą od udostępnienia mieszkańcom tego kraju możliwości zakładania w pełni bezpłatnych kont. Darmowe jest prowadzenie takich rachunków oraz wypłaty z bankomatów. Szwedzi posiadają konta, dzięki którym możliwa jest realizacja bezpłatnych przelewów. Patrząc na ten aspekt, trzeba przyznać, że oferty polskich banków szybko dogonią te szwedzkie. Polacy również mają szansę wybierać takie konta, które nie będą generować żadnych kosztów.

 
Szwedzi zwracają również uwagę na fakt, że popularność płatności z wykorzystaniem terminali płatniczych wzrosła w ich kraju w momencie, w którym wprowadzono innowacyjne systemy elektroniczne. Intuicyjne konta internetowe, dzięki którym klienci banków mogą z łatwością zarządzać swoimi środkami to podstawa. Tam z samego systemu „swish” korzysta połowa Szwedów.

 
Istotna jest również świadomość społeczeństwa. Szwedzi postawili na edukację, promując płatności bezgotówkowe. Kampanie informowały o zaletach zakładania kont bankowych, mówiły o zagrożeniach, jakie wiążą się z trzymaniem w portfelach gotówki. Właśnie takie działania sprawiły, że w Szwecji w 85% punktów detalicznych oferuje realizację zakupów w formie bezgotówkowej.

 

 

 

Artykuł został napisany w oparciu o treści ze strony firmy PaySquare.

 

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *