Ledy, halogeny czy żarówki (żarnikowe)? Co wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, jakie żarówki kupić do domu. Na sklepowych półkach znaleźć można było jedynie tradycyjne lampy żarowe, które z czasem zaczęły być wypierane przez nieco nowocześniejsze halogeny i tzw. ledówki. Czy jednak „następcy” tradycyjnych żarówek są faktycznie lepszym wyborem? Jak ich użycie wpłynie na wysokość naszych rachunków za prąd? Poniżej staramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

 

Wybór odpowiedniej żarówki powinien być podyktowany różnymi czynnikami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cenę poszczególnych lamp. Następnie dobrze jest przyjrzeć się żywotności danej żarówki, barwie światła oraz zużyciu energii. Wszystko to ma znaczący wpływ na późniejsze zadowolenie z zakupionego produktu. Lampy żarnikowe, ledy oraz halogeny mają swoich zagorzałych przeciwników i zwolenników. Jak wypadają one w bezpośredniej konfrontacji? Które z nich najlepiej wybrać do oświetlenia swojego domu?

 
Tradycyjne żarówki

 
Zwykłe żarówki działają rozżarzonemu, nagrzanemu do bardzo wysokiej temperatury żarnikowi wykonanemu w wolframu. Obecnie tego typu lampy są wycofane ze sprzedaży i nie dostaniemy ich w żadnym sklepie. Wszystko za sprawą dyrektyw Unii Europejskiej. Na ich mocy żarowe lampy zniknęły spółek w ramach ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W wielu polskich domach wciąż jednak można spotkać spore zapasy tego typu żarówek. Czy warto z nich korzystać? Jeśli zależy nam na niższych rachunkach za prąd, to zdecydowanie nie. Zwykłe lampy żarowe są energochłonne i mają krótką żywotność. Mogą natomiast pochwalić się miłą dla oka barwą światła.

 


Halogeny

 
Alternatywą dla żarówek są halogeny – lampy, które działają na mocy reakcji gazu (np. jodu) z wolframem. Przede wszystkim, halogeny są zdecydowanie oszczędniejsze pod kątem poboru energii w porównaniu z tradycyjną żarówką. Co więcej, ich cena nie jest specjalnie wysoka, a na dodatek są one średnio dwa razy dłużej żywotne od zwykłej lampy żarowej. Problemem może być barw światła. Są one dużo bielsze w porównaniu z innymi żarówkami.

 
Lampy LED

 
Lampy LED to najnowocześniejsze rozwiązanie w kwestii oświetlenia pomieszczeń. Bez dwóch zdań diody te są najtrwalsze spośród wszystkich dostępnych żarówek. Po pierwsze: są one odporne na wstrząsy. Po drugie: działają nawet do 50 tysięcy godzin. Ledówki są przy tym bardzo oszczędne – zużywają około 70-80% mniej prądu od zwykłych żarówek. Jaka jest ich wada? Oczywiście cena.

 
Świetlówka

 
Jeszcze innym rodzajem lampy, jaka może oświetlić nasze mieszkanie, jest świetlówka. Nie posiada ona żarnika jak zwykła żarówka, tylko emituje ona światło przez wyładowanie w mieszaninie par rtęci. Świetlówka zużywa bardzo mało energii, działa do około 15 tysięcy godzin, a jej wielką zaletą jest możliwość doboru niestandardowej barwy światła. Niestety jest to lampa droga. Na dodatek jakość jej pracy spada z upływem czasu. Warto też dodać, że żarówki te nagrzewają się stosunkowo długo – około dwie sekundy.

 
Co zatem wybrać?

 
Najrozsądniej zdecydować się oczywiście na lampy LED, ponieważ ich żywotność oraz ich pobór energii pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jeśli jednak nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy, dobrym wyjściem wydają się halogeny.

 

 

Artykuł przygotowany dzięki https://el12.pl/oswietlenie,k332One thought on “Ledy, halogeny czy żarówki (żarnikowe)? Co wybrać?

  1. Mirek

    Najrozsądniej wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia, ale tylko jeśli chodzi o zużycie energii. Brak tu jakiejkolwiek wzmianki na temat tego jakie dziurawe widmo emituje każda dioda led, oraz efekt migotania wynikający ze sposobu zasilania. Dla ludzkiego oka najlepsze jest światło przypominające spalanie więc np halogen jest bardzo dobrym substytutem. Żarówki led prawdopodobnie tylko przyśpieszą moment wizyt u okulisty i degradacji oka.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *