N’drangheta – cień słonecznej Kalabrii

N’drangheta, to cień tego słonecznego Regionu. Nazwę tej podziemnej organizacji niektórzy wywodzą od greckiego terminu andranghetos; słowem tym określało się człowieka dzielnego, ale także wykazującego się w życiu sprytem i przebiegłością.

Początki N’dranghety w Kalabrii sięgają XVII stulecia. Podobnie jak mafia sycylijska, także ona zaczynała jako stowarzyszenie stawiające sobie za cel obronę chłopów przed wyzyskiem i samowolą bogatych. Pod koniec XIX w. szlachetna w swych intencjach organizacja zaczęła się kierować w stronę coraz bardziej mrocznych interesów. Badacze zjawiska zwracają uwagę na liczebność organizacji, przerastającą nawet sycylijską kuzynkę. Liczbę członków szacuje się na ok. 6 tys. osób, a jeśli weźmie się pod uwagę środowiska poza Kalabrią, jej liczebność przekroczy 10 tys. Macki ośmiornicy są długie i sięgają obu Ameryk, a jej działania dostrzeżono także w Europie Północnej, a nawet w Australii. Istotne dla rodzin mafijnych okazały się związki z Ameryką Południową, dzięki tym koneksjom N’drangheta stała się potentatką w handlu kokainą. Nie jest tajemnicą, że ma swoje przedstawicielstwa również na terenie Polski, gdzie jest szczególnie zainteresowana inwestowaniem pieniędzy w nieruchomości. Światowej karierze N’dranghety przysłużyło się powstanie wielkich skupisk emigracyjnych wywodzących się z Kalabrii w Ameryce Południowej, Kanadzie i Australii.

N’dranghetę tworzą małe grupy, zwane ndrine (ndrina w dialekcie kalabryjskim oznacza mężczyznę, który idzie wyprostowany). Podstawą mafii jest rodzina. Interesy to przede wszystkim handel bronią i przemyt narkotyków. Kalabryjscy mafiosi mają dobre kontakty ze światem przestępczym Turcji, Albanii, Egiptu, a także Kosowa.

Czytaj dalej: Kalabria bocznymi drogami

Korespondencja z Kalabrii: Dominika Friedrich, autorka stron www.sycyliabocznymidrogami.pl i www.kalabriabocznymidrogami.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

81 − = 74