Czym powinno charakteryzować się chwytliwe hasło?

Hasła i slogany reklamowe są chlebem powszednim dla copywritera zatrudnionego w agencji reklamowej. Mogłoby się wydawać, że stworzenie hasła słyszanego najczęściej na końcu przekazu reklamowego i odpowiedzialnego za pozytywne kojarzenie marki, firmy czy produktu jest bardzo proste – jest to w sumie zdanie bądź dwa, na ogół niezbyt skomplikowane. Rzeczywistość jest jednak inna.

 

Cele

 
Podstawowym celem, jaki musi spełnić hasło bądź slogan reklamowy, jest trafienie do grupy docelowej. Slogan musi być łatwo zapamiętywalny i budzić odpowiednie, pozytywne skojarzenia. Właśnie z tego powodu copywriterzy często sięgają po krótkie metafory, uosobienia i grę słów, która jest – wydaje się – najłatwiejsza w zapamiętaniu na dłużej.
Nie da się ukryć, że hasło jest tym, co zapamiętuje odbiorca z całego komunikatu reklamowego. Dlatego slogan wsparty dobrze skonstruowaną historią, w przypadku storytellingu, czy odpowiednio dobranym przekazem zdaje się wzmacniany, a przez to łatwiej zapamiętywalny.

 
Hasło reklamowe powinno mieć bezpośrednie, pozytywne konotacje z firmą, a jednocześnie być na tyle oryginalne i kreatywne, by wyróżnić się z wielu haseł reklamowych atakujących klientów ze wszystkich stron. Istnieje wiele czynników, które wpływają na atrakcyjność hasła, największe znaczenie ma jednak kreatywność w jego wymyślaniu. O co jeszcze należy zadbać?

 

 

Długość i rytm

 
Dla niektórych jest to oczywiste, dla innych trochę mniej – na rynku reklamy możemy spotkać hasła, które są nieco dłuższe i bardziej rozbudowane. Negatywnie wpływa to na zapamiętanie przez odbiorce – o wiele lepiej jest skonstruować hasło tak, by było to jedno, krótkie zdanie trafiające w punkt lub wywołujące określone emocje u odbiorcy aniżeli trzy dłuższe zdania prezentujące firmę.

 
Krótkie hasła i slogany reklamowe posiadają również tę zaletę, że mają odpowiedni rytm, który sprzyja zapamiętywaniu, a często są do tego wzmacniane dobrze dobranymi środkami stylistycznymi. Znane są przypadki, gdzie hasło reklamowe składa się jedynie z trzech słów, ale ułożonych w takim rytmie, że bardzo łatwo odtworzyć go z pamięci. Zdaje się, że rytm hasła reklamowego jest bardzo ważny, ponieważ to on niesie jak gdyby melodię całego przekazu i jego ostateczny wydźwięk.

 
Chwytliwe hasło jest w stanie zwiększyć sprzedaż produktu czy rozpoznawalność marki bądź firmy, a także podtrzymać zbudowany wokół niej wizerunek. W dzisiejszych czasach z dużą pomocą reklamie przychodzi wizerunek firmy, który ma – zdaje się – nawet większe znaczenie aniżeli nawet dobrze zorganizowana kampania reklamowa.
Właśnie dlatego wiele osób związanych zawodowo z public relations nie może narzekać na brak pracy – firmy i przedsiębiorstwa z różnych dziedzin, a także osoby prywatne, uświadomiły sobie znaczenie wizerunku i jego kreowania na przykład w mediach społecznościowych. Chwytliwe hasło przydaje się również w tego rodzaju promocji, niezależnie czy mamy na myśli osoby prywatne czy mniejsze, średnie bądź też większe firmy.

 

Więcej informacji
Tekst powstał we współpracy ze stroną https://profesjonalnycopywriter.pl/ na której dostępne są usługi copywriterskie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *