Jak filmować imprezy okolicznościowe?

Uroczystości rodzinne i szkolne wymagają odpowiedniej oprawy. W gronie rodzinnym i wśród znajomych lub najbliższych przyjaciół zwykle świętujemy swoje urodziny. Okrągłe rocznice są hucznie obchodzone – z tortem i prezentami. Podobnie ma się rzecz ze chrzcinami. Te w wielu domach są przygotowywane z dużym wyprzedzeniem, a rodzice chrzczonego dziecka wynajmują sale lub restaurację dla organizacji przyjęcia. Jeszcze inną uroczystością jest studniówka, organizowana na 100 dni przed planowaną maturą. To pierwszy duży bal dla nastolatków wkraczających w dorosłość. Każde z takich wydarzeń zapada w pamięć na długo i powoduje, że wspominamy je z rozrzewnieniem i łezką w oku. Wsparciem dla naszej pamięci może być film wideo nagrany podczas imprezy okolicznościowej. Jak powinny być filmowane uroczystości rodzinne, a w jaki sposób takie przyjęcia i bale jak studniówka?

 

Filmowanie urodzin i chrzcin

 
Okrągłe urodziny są okazją do tego, aby świętować uroczystość jubilata w większym gronie. Kiedy dziecko jest małe, rodzice organizują mu urodziny w gronie rodzinnym albo zabawę dla dzieci – w swoim ogrodzie, w domu lub coraz częściej w salach zabaw, w których dzieciaki mają tyle atrakcji, że przez kilka godzin zapominają o wszystkim innym. Dla nastolatków urodziny organizowane są w barach, restauracjach i na wynajętych salach. Szczególnie hucznie rzecz jasna obchodzi się osiemnastkę, czyli przekroczenie progu dorosłości, kiedy to dana osoba staje się pełnoletnia. Taka impreza z okazji 18-nastki może przypominać niewielkie wesele, wraz z zespołem i kilkoma gorącymi daniami na sali.
Kolejne okrągłe urodziny to okazja do spotkania się całą rodziną i z przyjaciółmi. Również i wtedy jubilat może zaprosić gości na wynajętą w tym celu salę. Chrzciny i komunia są szczególnie obchodzone w polskich domach, zgodnie z katolicką tradycją. Po uroczystości w kościele przychodzi pora na mniej formalną zabawę w restauracji czy w sali.


Każde z takich uroczystości może zostać uwiecznione na filmie. Podczas filmowania imprez urodzinowych, chrzcin czy komunii, kamerzysta powinien wykazać się taktem, ale być obecnym wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. W kościele musi zachować powagę miejsca i filmować chrzest tak, aby nie przeszkadzać w obrzędzie sakramentalnym. Na urodzinach i podczas imprez na salach ma większe pole manewru. Zwykle w takich sytuacjach nagrywanych jest kilka godzin materiału z jednej kamery, co pozwala na zmontowanie później ciekawego filmu. Podczas większych uroczystości sprawdzają się zdjęcia wykonywane z lotu ptaka, np. z dronu, zwłaszcza przed kościołem, kiedy na chrzest przychodzi kilkadziesiąt osób.

 
Filmowanie studniówek

 
Przywilejem maturzystów jest uczestnictwo w zabawie organizowanej na 100 dni przed egzaminem dojrzałości. Mowa tu o studniówce, która jest wielkim balem, coraz częściej organizowanym nie na salach gimnastycznych w szkole, ale w salach weselnych lub w salach bankietowych hoteli. Kilkaset uczniów wraz z osobami towarzyszącymi tańszy tradycyjnego poloneza na otwarcie studniówki, a później przy dźwiękach płyt puszczanych przez DJ-a lub instrumentów zespołu muzycznego, bawi się do białego rana. Studniówka jest ważnym wydarzeniem w życiu młodego człowieka. Zdecydowana większość szkół na tę okazję zatrudnia kamerzystę, który dba o nakręcenie całej imprezy. Problem w tym, aby na tak dużym balu sfilmować np. uczniów jednej klasy z osobami towarzyszącymi. Pomocne są wtedy kolorowe plakietki lub kokardki przyczepiane do sukienek i garniturów, które pozwalają na rozróżnienie osób bawiących się na parkiecie. Przy studniówkach świetnie sprawdzają się kamery umieszczone na urządzeniach latających – dronach. Mogą one stabilnie filmować z góry tańczących, dzięki czemu oko kamery obejmuje swoim zakresem całą salę lub pożądany wycinek. Zdjęcia stają się bardziej atrakcyjne i spektakularne.

 

Autorem artykułu jest KapitanKamera.pl
KapitanKamera.pl to firma zajmująca się wideofilmowaniem okolicznościowym jak i tworzeniem niestandardowych kreacji filmowych, które przykuwają wzrok i zachwycają widzów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *