Szkoła ANDERS to taka “Mała Polska” w Marche

Nie ma nic przyjemniejszego niż być docenionym po ciężkiej pracy.

Tak właśnie stało się w Szkole Języka i Kultury Polskiej Anders w Marche. Dnia 3 czerwca, w sobotę o godzinie 16.00 odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w Centrum Sportowym “I Ludi di Apollo” w Piediripie koło Maceraty.

Nauczyciele placówki zorganizowali popołudnie dla rodzin dzieci, które uczęszczały na lekcje języka polskiego od października ubiegłego roku. W programie lekcji były elementy historii, geografii i tradycji polskiej.

Podczas uroczystości podsumowana została cała działalność (zobacz tutaj).

Trzydziestka młodych studentów zaprezentowała krótki program artystyczny. Na baczność odśpiewany został hymn polski, który wywołał łzy wzruszenia wielu polskich mam.

Młodzież recytowała wiersze i śpiewała piosenkę, a serca publiczności rozpierała duma z patriotyzmu jaki został wskrzeszony w młodych “włoskich” Polakach.

W całej uroczystości udział wzięła pani Stefania Monteverde – z wydziału kultury urzędu miasta Macerata. Zaskoczona tak żywą działalnością edukacyjną szkoły na terytorium wyraziła zachwyt i zaproponowała intensywną współpracę od przyszłego roku szkolnego. Zapewniła dyspozycyjność lokali miejskich na potrzeby placówki i wsparcie dla tej “Małej Polski” w Maceracie.

Swoją obecnością zaszczycił też Mario Massini – wice przewodniczący miejscowego Narodowego Stowarzyszenia Kawalerii z oddziałem  w San Severino Marche. W imieniu swoim i Przyjaciół Wojskowego Pomnika Pamięci w Maceracie odznaczył uczniów kotylionem na znak szacunku i czci dla żołnierzy polskich generała Andersa, którzy walczyli pod Loreto.

To właśnie on mówił do swoich żołnierzy: (…) jesteśmy Małą Polską, która idzie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia dla naszej Polski”. Nauczycielki szkoły podkreśliły, że właśnie tego chcą uczyć w szkole ANDERS: szacunku do kraju, w którym żyją, ale i języka i kultury Polski, kraju rodziców i dziadków.

Pani naczelnik wydziału kultury  wraz z dyrekcją szkoły Anną Czerwińską i Anną Traczewską wręczyła certyfikaty polskim dzieciom.

Nauczycielki Oliwia Kozioł i Sonia Lobert obdarowały nagrodami rzeczowymi w postaci książek, gier i gadżetów jakie otrzymała szkoła ze strony Kancelarii Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Rodzice wraz z dziećmi, wyrazili swą wdzięczność  wobec grona pedagogicznego, kwiatami.

Następnie rozpoczęła się część rekreacyjna spotkania. Wspólnie zorganizowany poczęstunek w cieniu i na świeżym powietrzu był okazją do rozmów nie tylko po włosku, ale i po polsku.

Do dyspozycji było kryte boisko gdzie tatusiowie z synami mogli zagrać mecz, a mamy chętnie uczyły swe córki tradycyjnej gry “w gumę”.

Wszyscy rozstali się, życząc udanych wakacji, ale i dopytując się jednocześnie kiedy będzie można wypełnić formularz zapisowy na przyszły rok.

Na takie zgłoszenia szkoła Anders czeka pod adresem mailowym: [email protected] lub na facebooku: Anders Szkola Polska w Marche.

Tekst: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 88 = 97