Lato od kuchni

Latem, gdy pojawiają się upały, pojawia się też pytanie, co jeść? Żeby było zdrowo, lekko, smacznie? Czego unikać, by nie czuć się ociężale? Podpowiadamy, jak odżywiać się latem.

 

Latem powinno się porzuć ciężkostrawną kuchnię, a bardziej korzystać z ogólnie dostępnych warzyw i owoców. Latem nie wolno też zapominać o piciu większej ilości płynów. Latem, zresztą tak, jak podczas innych pór roku należy odżywiać się przede wszystkim zdrowo. Przestrzegać pór posiłków, spożywając ich minimum cztery w ciągu dnia. Regularne jedzenie to podstawa zdrowego żywienia. Ostatni posiłek powinno się zjeść na cztery godziny przed pójściem spać.

 
Lato to czas świeżych warzyw i owoców.

 
Latem możemy w kuchni korzystać z bogactwa przysmaków: malin, truskawek, brzoskwiń, arbuzów, bobu, kalafiora, które można w kuchni wykorzystać jako samodzielne potrawy lub dodatek do przyrządzanych potraw. Ich atutem jest niska kaloryczność, oraz ogromna zawartość witamin, Owoce i warzywa są również sycące, ze względu na duża objętość. Do gaszenia pragnienia latem najlepiej używać wody, która nie zawiera kalorii, a doskonale zaspokaja pragnienie. Można do niej dodać odrobinę soku ze świeżych owoców, dzięki czemu nabierze smaku. Ogromnym powodzeniem cieszy się woda z dodatkiem plastra cytryny i kilku liści mięty, co pozwala uzyskać orzeźwiający, lekki napitek.

 


Latem należy zrezygnować z dań ciężkostrawnych i ociekających tłuszczem.

 
Potrawy pikantne i ciężkostrawne wzmagają potliwość, dlatego warto o tej porze gotować na parze ciepłe posiłki, na bazie świeżych warzyw, chudego nabiału i mięsa drobiowego. Dobrą alternatywą są ryby. Dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu, unikać należy kawy, gazowane napoje słodzone, napoje energetyzujące, alkohol, ponieważ działają one moczopędnie, sprzyjają odwodnieniu organizmu, a to może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia. Latem najlepiej pić duże ilości wody mineralnej, niesłusznych soków owocowych i warzywnych, białą i zieloną herbatą a także herbatkami owocowymi.

 
Latem nie zawsze chce się spędzać czas w kuchni. Korzystanie z ofert restauracji czy barów ma swój urok, aczkolwiek należy w nich również szukać jedzenia zdrowego i lekkostrawnego. Jako przekąski stosować owoce i warzywa, tradycyjnych kanapek, z pełnoziarnistego chleba, z chudą wędliną, jajkiem, twarożkiem i warzywami. Najważniejsze, to nie przeciążać organizmu, wątroby i żołądka tłustymi potrawami. Podobnych zasad należy przestrzegać w żywieniu dzieci latem.


Latem należy szczególnie zadbać o to, aby pić jak najwięcej płynów.

 
Dwa litry dziennie wody to absolutne minimum. Dwa litry to około 8 szklanek płynów. Najzdrowsza jest woda mineralna, zawierająca minerały niezbędne dla równowagi naszego organizmu. Wraz z wodą mineralną dostarczamy sobie wapń, magnez, sód, potas, wodorowęglany, siarczany, chlorki i fluorki, które tracimy wraz z potem i podczas większej aktywności fizycznej. Unikać należy napojów, które zawierają cukier, sztuczne barwniki i aromaty. Nie ma się co łudzić, takie napoje nie uzupełniają płynów w organizmie, a przeciwnie, mogą prowadzić do odwodnienia.

 
Latem można również rozpocząć dietę.

 
Najważniejsze, aby dieta nie była przykra, nie budziła tęsknoty za innego rodzaju przysmakami. Pierwsze dni diety bywają trudne dlatego warto unikać pokus, a więc spotkań przy grillu ze znajomymi, zorganizowanych wyjazdów urlopowych etc. Latem, podczas urlopu łatwiej pilnować regularnych pór posiłków czy poświęcić więcej czasu na przygotowanie zalecanych w diecie dań.

 
Ostrożnie z alkoholem.

 
Latem pokus na spożycie alkoholu jest mnóstwo, tak jak okazji do spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Im większy upał, tym ostrożniej należy do alkoholu podchodzić. Alkohol jest wolniej spalany, działa na organizm szybciej, bardziej intensywnie, dlatego po napoje alkoholowe należy sięgać rzadko, ograniczając ich ilość, i pijąc do alkoholu dużą ilość innych płynów.

 
Praca w kuchni latem… cóż, nie zawsze się chce.

 
Zwłaszcza podczas upałów człowiek woli korzystać ze słońca lub cienia, ale na pewno nie skupiać się na pracy. Dlatego warto poszukać alternatywnych, lekkich przepisów, które można wykorzystać na szybki, smaczny i pożywny posiłek. Warto tu wykorzystywać świeże warzywa, stosując lekkie dodatki białkowe: kurczaka, ser mozzarella, fetę, ser pleśniowy czy ryby. Gotować lekkie zupy z warzyw, które będą idealnym daniem obiadowym lub kolacją na ciepło. Pamiętaj, że wcale nie musisz przestać całego dnia w kuchni by twoja rodzina jadło zdrowo i smacznie.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowała specjalizująca się w kuchni polskiej restauracja Okrasa z Wrocławia.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *