Polak nagrodzony w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotografii przyrodniczej – ASFERICO 2017

W sobotę 17 czerwca b.r odbyła się gala wręczenia nagród w ramach 11. edycji prestiżowego konkursu Asferico 2017 dla najlepszych fotografów przyrody. Łukasz Bożycki, polski naukowiec i fotograf, zwyciężył w tym konkursie w kategorii ptaki. Jest jedynym nagrodzonym Polakiem w gronie 70 najlepszych fotografów z 21 krajów.

 

Do konkursu z całego świata nadesłano ponad 17 000 zdjęć (!), które walczyły o nagrody w 8 kategoriach: krajobrazy, podwodny świat, ssaki, ptaki, inne zwierzęta, rośliny i grzyby, mimikra oraz formy i kompozycje. Zwycięzców wybrało międzynarodowe jury złożone przede wszystkim z cenionych fotografów przyrody. To jeden z najważniejszych konkursów tego typu na świecie. Na nagrodzonym zdjęciu widać czarnogłówkę (Poecile montanus) w zimowym lesie podczas lotu pomiędzy drzewami. Została ona oświetlona przez zewnętrzną lampę błyskową. Zdjęcie powstało w mazurskim lesie, w 2013 roku, w czasie kiedy w Północnej Europie szalał Orkan Ksawery. Kiedy wszyscy chowali się w domach, Łukasz Bożycki wymknął się do lasu, by w skrajnie trudnych warunkach podglądać zachowania zwierząt. Sfotografowana sikora korzystała z karmnika znajdującego się na skraju lasu. Była tak głodna i zdesperowana, że pozwoliła fotografowi obserwować się z niewielkiej odległości i sfotografować obiektywem szerokokątnym. Połączenie zimowej aury, dynamiki i światła dało zaskakujący efekt. Nagroda potwierdza mocną pozycję polskiego fotografa na międzynarodowej arenie. Łukasz Bożycki jest już dwukrotnym laureatem międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Zdjęcie Łukasza pt. „Żabowisko” zostało uznane za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography. A w 2014 roku Łukasz odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge za zdjęcie nocka rudego. W 2015 roku dołączył z kolei do grona finalistów Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska.

 

Dodatkowe informacje o konkursie: Konkurs organizowany jest przez Italian Association of Nature Photographers – AFNI (założone w 1989 roku). W tym roku była to 11.edycja konkursu. Skład jury Asferico 2017: Laurie Campbell (United Kinkdom) – wildlife photographer, Marco Colombo (Italy) – wildlife photographer, Jasper Doest (The Netherlands) – wildlife photographer, Marco Ferrari (Italy) – scientific editor of Focus Magazine, Sergey Gorshkov (Russia) – wildlife photographer.

Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na stronie konkursu:

https://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/

 

Łukasz Bożycki:

 

fotograf, naukowiec, dziennikarz. Dwukrotnie uhonorowany tytułem Fotografa Roku OM ZPFP (2011 i 2012), dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (praca pt. „Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography). W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge. W 2015 roku finalista Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W 2017 roku zwycięzca w kategorii ptaki w konkursie Asferico. Przewodnik Jej Cesarskiej Wysokości, Księżnej Takamado podczas wizyty w Polsce. Współautor książki „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować. Rodzina, edukacja, biznes”, wyd. PWN, Warszawa 2015 r., która otrzymała nagrodę Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną 2015 roku. Redaktor współprowadzący autorską audycję radiową w RDC Polskie Radio, pt. „Animal Rationale”. Redaktor prowadzący cotygodniową popularnonaukową audycję radiową w RDC Polskie Radio, pt. „Animalista”. Laureat stypendiów artystycznych: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy (2014) a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Prezes zarządu VII kadencji Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Mazowieckiego. Doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *