Żelazne zasady skutecznego oszczędzania

Oszczędzanie, by było skuteczne, musi spełniać kilka podstawowych, chciałoby się rzec – żelaznych, zasad, których przestrzeganie przyniesie owoce w postaci chociażby poduszki finansowej. O jakich zasadach mowa i jak skutecznie oszczędzać?

 

 

Nie da się ukryć, że proces oszczędzania jest bardzo złożony i składa się na niego wiele elementów, o które w rzeczywistości trudno zadbać. Regularne odkładanie pieniędzy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, których dopiero konsekwentność może przynieść upragnione efekty w postaci większej sumy. Na jakie elementy warto położyć większy nacisk i w jaki sposób wziąć się za oszczędzanie „na poważniej”?

 

 
Zeszyt
Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika oszczędnościowego, w którym zapisywałoby się większość swoich wydatków z każdego dnia. W ten sposób można poznać ich specyfikę, która w natłoku codziennych obowiązków może gdzieś umknąć. Dzięki temu dowiemy się, na które potrzeby wydajemy najwięcej, a na który najmniej i co sprawia, że sukcesywnie topnieje nam domowy budżet.

 


Dzięki takiej informacji będziemy mogli ewentualnie skorygować nasze wydatki tak, by w portfelu i na koncie zostawało więcej oszczędności. Warto podkreślić, że przy prowadzeniu takiego zeszytu najważniejsza jest systematyczność, bowiem tylko dzięki regularnym wpisom będziemy mogli poznać całą specyfikę naszych miesięcznych wydatków. Oczywiście forma zeszytu jest dowolna. Może to być prawdziwy, papierowy zeszyt, ale równie dobrze sprawdzają się komputerowe pliki z wykresami i tabelkami finansowymi.

 
Wymówki
Jak przy każdych czynnościach wymagających regularności, podczas procesu oszczędzania będziemy szukali wymówek. Będzie to znacznie trudniejsze, kiedy kwota urośnie do zadowalających rozmiarów – wówczas odmawianie sobie przyjemności na rzecz zwiększania oszczędności będzie niezwykle trudne.
Warto jednak uświadomić sobie, że duża liczba małych przyjemności w taki sam sposób obciąża budżet jak jeden duży wydatek. Dlatego nienaruszalność oszczędności jest żelazną zasadą.
Cel oszczędzania
Proces skutecznego oszczędzania jest praktycznie zawsze zdeterminowany przez cel. Będzie nam o wiele wygodniej, kiedy po prostu uświadomimy sobie, na co zbieramy. Początkowe odmawianie sobie uzyska stosowne wynagrodzenie w postaci tego, na co przeznaczymy oszczędności, z tego właśnie względu oszczędzanie staje się łatwiejsze.
Możemy również oszczędzać tak po prostu – zbierać pieniądze na czarną godzinę albo na „wtedy, kiedy będą potrzebne”. Nie da się ukryć, że bywa to trudniejsze – nie mamy tutaj bowiem materialnego celu, który mógłby nas pchać w stronę jeszcze skuteczniejszego oszczędzania.
Podsumowując, w oszczędzaniu pierwsze skrzypce gra regularność razem z żelazną konsekwencją – tylko wtedy będziemy w stanie osiągnąć jakąś większą sumę pieniędzy. Przy okazji prowadzenia zeszytu oszczędnościowego możemy wiele dowiedzieć się o domowym budżecie – które potrzeby pochłaniają największą liczbę pieniędzy oraz w jaki sposób możemy zoptymalizować swoje wydatki.

 

Więcej informacji
Artykuł został dostarczony przez portal https://www.centrumpozyczek360.pl na którym można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących kredytów i pożyczek.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *