7 najciekawszych miast Europy Środkowej

Formalnie Europa stanowi jeden kontynent, nieformalnie dzieli się jednak na trzy regiony: Europę Zachodnią, Europę Wschodnią oraz Europę Środkową. Europę Środkową budują takie państwa jak: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. Kuszą one turystów swoimi miastami, które warto i wypada zwiedzić. Wśród nich znajdują się między innymi: polski Wrocław, polski Kraków, polska Warszawa, czeska Praga, słowacka Bratysława, węgierski Budapeszt, austriacki Wiedeń.

 

 

Wrocław

 

 
Wrocław, choć obecnie znajduje się w granicach Polski, to na przestrzeni wieków należał najpierw do Polski, następnie do Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, aż wreszcie znów do Polski. Między innymi dlatego, a także przez jego otwartość, dewiza Wrocławia brzmi Miasto Spotkań. Za sprawą płynącej w nim Odry, Wrocław nazywa się też Miastem Stu Mostów oraz Wenecją Północy. W 2016 roku, ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe, odgrywał Wrocław rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Czołowe zabytki we Wrocławiu to: Panorama Racławicka, Rynek ze Starym i Nowym Ratuszem, Szlak Trzech Katedr, Dzielnica Czterech Wyznań, Ostrów, Hala Stulecia z Pawilonem Czterech Kopuł i terenami wystawowymi. We Wrocławiu ponadto znajduje się najwyższy obiekt w Europie Środkowej, pod warunkiem, że mierzy się jego wysokość do dachu – Sky Tower liczy 206 metrów.

 

 
Kraków w Polsce

 

 
Kraków kiedyś pełnił funkcję stolicy Polski, a choć już tego tytułu nie piastuje, to wciąż uważa się go za swoistą kolebkę polskości. To z Krakowa na przestrzeni wieków władali królowie, książęta i biskupi. Kraków rozciąga się wzdłuż rzeki Wisły. Czołowe zabytki w Krakowie to: Zamek na Wawelu, Katedra na Wawelu, Rynek, Kościół Mariacki, Łagiewniki.

 

 
Warszawa w Polsce

 

 
Znajdująca się w Polsce Warszawa, pełni funkcję miasta stołecznego. Odznacza się licznymi wieżowcami i nowoczesnym klimatem. Usytuowana nad Wisłą metropolia nieustannie się rozwija i stanowi centrum biznesu Europy Środkowej. Wśród czołowych budynków w Warszawie wymienia się: Pałac Kultury i Nauki, Wieżowiec Orła na Złotej 44, Zamek Królewski, Katedrę św. Stanisława, Pałac Jabłonowskich.

 

 
Praga

 

 
Znajdująca się w Czechach Praga pełni funkcję miasta stołecznego. Odznacza się starodawną architekturą i niebanalnym klimatem. Położona nad Wełtawą metropolia stanowi obowiązkowy punkt wycieczek na mapie Europy Środkowej. Wśród czołowych zabytków Pragi wymienia się: Kościół Tyński, Hotel Drużbę, Ratusz Staromiejski, Ratusz Nowomiejski, Zamek Hradczański, Katedrę św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha.
Bratysława
Znajdująca się na Słowacji Bratysława pełni funkcję miasta stołecznego. Przepływający przez Bratysławę Dunaj odbija wieczorami światła wielu monumentalnych obiektów. Wśród czołowych zabytków Bratysławy wylicza się: Katedrę św. Marcina, Bramę Michała, Zamek.

 

 
Budapeszt
Znajdujący się na Węgrzech Budapeszt pełni funkcję miasta stołecznego. Rozpościerający się nad Dunajem Budapeszt obfituje w urokliwe kamieniczki. Wśród czołowych zabytków Budapesztu wylicza się: Zamek Królewski z Labiryntem, Bazylikę św. Stefana, Parlament.

 

 
Wiedeń
Wiedeń stanowi stolicę Austrii i najpopularniejsze miasto w Europie Środkowej. To właśnie w usytuowanym nad Dunajem Wiedniu produkuje się najwięcej na świecie wina, uchodzącego za ulubiony alkohol Europejczyków. Czołowe zabytki Wiednia to: Zamek Hofburg, Katedra św. Szczepana, Belweder. Czołowa atrakcja Wiednia to natomiast gigantycznych rozmiarów Diabelski Młyn w słynnym Luna Parku na Praterze.

 

 

 

GS
Więcej na 8naj.pl.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *