6 nieznanych ciekawostek o butach damskich

Buty to nieodłączny element kobiecej garderoby. Dobrze dobrane podkreślają strój, wydłużają optycznie nogi oraz odwracają uwagę od niedoskonałości. Buty damskie swoim krojem i formą różnią się w istotny sposób od obuwia przeznaczonego dla mężczyzn. Mimo, że towarzyszą nam każdego dnia, jest ciągle wiele rzeczy, których o nich i ich historii nie wiemy.

 

 

Maria Antonina i jej kolekcja

Maria Antonina to jedna z najbardziej znanych i kontrowersyjnych kobiet w historii. Ta królowa Francji zasłynęła nie tylko ze swojej znanej w całej Europie rozrzutności i rozpustnego trybu życia, ale także… ze swojej kolekcji butów! Wszystkie jej trzewiki były ręcznie wykonane i bogato zdobione i jak na władczynię przystało, miała specjalną służącą, której jedynym zadaniem było codzienne odkurzanie, czyszczenie i naprawianie 500 par butów. Wszystko po to, by królowa słynęła nie tylko ze swojej urody.

 


Kopciuszek i jej szklany pantofelek

Pewnie każdy zna opowieść o biednej dziewczynie, która zdobyła serce przystojnego księcia. Według baśni, Kopciuszek na balu pojawiła się w szklanych pantofelkach, z których jeden zgubiła podczas ucieczki do domu. To ten pantofelek posłużył księciu do jej znalezienia, Kopciuszek miała bowiem tak niestandardowy rozmiar obuwia, że bucik pasował tylko na jej stopę. Czy jednak taniec na balu w szklanych pantofelkach był wykonalny? Wbrew pozorom nie jest to bezmyślność twórców baśni, tylko zwykła pomyłka w tłumaczeniu. Otóż w oryginale francuskim buty Kopciuszka były wykonane z „vair”, czyli skóry, co zostało błędnie przepisane w kolejnych transkrypcjach opowieści, jako „verre” czyli właśnie szkło.

Marilyn Monroe i jej uwodzicielski chód

Ta legendarna aktorka była obiektem westchnień mężczyzn na całym świecie. Do dziś pozostaje symbolem seksu i ikoną popkultury. Nie każdy jednak wie, że za jej uwodzicielskim poruszaniem się stoją właśnie odpowiednio przygotowane buty. Aby bardziej kołysać biodrami aktorka polecała bowiem skracanie jednego obcasu o około centymetr. Było to niezauważalne dla postronnych obserwatorów, a w efekcie jej chód stawał się bardziej pociągający.

Wysokie trzewiki damskie w XIX w.

W XIX wieku założenie damskich butów było nie lada wyczynem. W tamtych czasach noszono bowiem wysokie buty, których cholewki były wyposażone w wiele małych guziczków. Modystki, aby zapiąć swoje buty musiały więc mieć do tego celu specjalny haczyk, a całe zadanie było tym trudniejsze, że ubierały się w ciasne gorsety.

Najbrzydsze buty świata

Wiele kobiet uwielbia zakładać w zimie buty Emu. Ich popularność wynika przede wszystkim z wygody noszenia oraz ciepła, które zapewniają stopom dzięki wyściółce ze specjalnego rodzaju wełny. Wielu panów jednak twierdzi, że według nich są to… najbrzydsze buty, jakie kiedykolwiek widzieli. Nie podzielają przez to zachwytów ich właścicielek oraz nie doceniają komfortu ich noszenia.

Szpilki dla mężczyzn

Buty na wysokich obcasach w dzisiejszych czasach kojarzą się jedynie z obuwiem przeznaczonym dla płci pięknej. Mało kto wie jednak, że w XVII wieku były one nieodłącznym elementem ubioru każdego zamożnego mężczyzny! Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć kilka portretów koronowanych głów z tamtej epoki – wszyscy mają na nich buty na wcale nie małym obcasie.

 

 

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez portal https://www.buty360.pl gdzie każdy znajdzie odpowiednie obuwie dla siebie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *