Jak dobrze oświetlić biuro? – zasady i wskazówki praktyczne

Efektywność pracy pracownika biurowego zależy między innymi od warunków, w jakich przyjdzie mu wykonywać swoje zadania. Na te z kolei składa się cały szereg szczegółów (ustawienie biurek, rodzaj krzesła itp.), które w zależności o doboru mogą ułatwiać lub utrudniać obowiązki pracownicze. Wszystko wydaje się sprowadzać do zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu, który dzięki lepszemu samopoczuciu ma szansę wpłynąć na sprawność wszystkich procesów obsługiwanych przez dana osobę.

 

 

Istotna jest np. aranżacja przestrzeni, a skoro o niej mowa to warto skupić się między innymi na właściwym doborze oświetlenia. Zupełnie inne normy dotyczą bowiem w takim przypadku osoby pracującej na stanowisku produkcyjnym, a z czym innym wiąże się zorganizowanie warunków dla osoby pracującej przy komputerze. Można wręcz powiedzieć, iż nieodpowiednie warunki są w stanie spowodować szybsze zmęczenie.

 

 

Skutki złego oświetlenia

 

 

To czy oświetlenie w biurze zostało właściwie zaprojektowane i dobrane, decyduje rzeczywistość. Oczywiście jeśli cały proces przebiegał bez jakiejkolwiek konsultacji lub odnoszenia się do norm BHP, istnieje spora szansa, że praca w takim miejscu będzie niezwykle męcząca. Nie jest to jednak jedyny sposób weryfikacji jakości światła w biurze. Można to zrobić również na podstawie symptomów i wskazówek, które doprowadzą nas do celu nawet wówczas, gdy komfort jest tylko minimalnie gorszy, a są to:- nagły spadek koncentracji,- zaburzona motywacja do pracy oraz pogorszenie samopoczucia,- obniżenie rzetelności wykonywanych zadań, przez co cierpi nie tylko nasza efektywność, ale i jakość wykonywanej pracy,- sygnały biologiczne naszego ciała (apatia, pogorszenie się wzroku, suche oczy, szybko męczący się wzrok).

 

Światło sztuczne

 

 

Podczas gdy promienie słoneczne nie ulegają postępowi technologicznemu – bo i po co – światło elektryczne, czyli sztuczne, to temat wciąż rozwijany, modyfikowany i dostosowywany do potrzeb konsumentów. Prowadzone są tu więc badania nad widmem światła, które później przekuwa się w konkretne rozwiązania mające na celu podnieść np. efektywność pracy pracownika biurowego, przy jednoczesnym zapewnieniu mu komfortu i zredukowaniu negatywnego wpływu na jego zmysł wzroku. By to osiągnąć modyfikuje się wciąż zarówno punktowe oświetlenie stanowiskowe jak i te ogólne. By wszystko się udało musi być jednak odpowiednia moc i właściwe widmo. Zasady są tu bardzo proste:- najlepsze do biura będzie zimne światło o dużej zawartości koloru niebieskiego,- warto w tym celu korzystać z technologii LED oraz żarówek, choć świetlówki i halogeny również powinny znaleźć tu zastosowanie,- wybierajmy najskuteczniejsze rozwiązania, ale i ze względu na długość działania również takie, które będą ekonomiczne.

 

 

Światło naturalne

 

 

Żadne źródło światła nie jest jednak w stanie zastąpić tego naturalnego, czerpanego ze słońca. Dlaczego? Rytm pracy człowieka w ciągu dnia doskonale współgra ze zmieniającym się zakresem widma promieni słonecznych. Znaczy to, że od rana jesteśmy bardziej pobudzeni, gdyż odbieramy więcej światła niebieskiego, a w godzinach popołudniowych organizm przygotowuje się do relaksu wraz ze wzrostem zawartości koloru pomarańczowego i żółtego. Wszystko to dodatkowo zależy od tego, czy sprawa dotyczy zimy, czy też lata. Ten rodzaj oświetlenia nie męczy też naszych oczu. Szklane biurowce nie powstają więc na skutek kaprysu, ale mają swoje uzasadnienie właśnie w prawidłowym oświetleniu biura i minimalizowaniu warunków obniżających skuteczność pracy.

 

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Tytan.Lenalighting.pl.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *