Uwaga turyści low cost nad włoskim morzem: publiczne plaże z ograniczonym dostępem

Wstęp na plaże publiczne we Włoszech jest jak wiadomo bezpłatny, niemniej jednak masowy napływ turystów do słynnych miejscowości nadmorskich zwiększył się do tego stopnia, że niektórzy burmistrzowie rozważają już w tym sezonie letnim wprowadzenie ograniczeń liczby osób wstępujacych na plaże i wjazdu autokarów do miasta.

Nadmierny tłok powoduje dyskomfort, chaos, brud i problemy porządku publicznego, szczególnie na plażach. „Dzikie plaże” w istocie satają się dzikie, po tym jak grupy hałaśliwych przybyszów z okolicznych miast przyjeżdżają na kilka godzin nad morze, często z butelkami alkoholu, zanieczyszczając zarówno plażę jak i wodę, czasami wszczynając awantury, nie mówiąc już o zakłócaniu odpoczynku urlopowiczom.

Władze miejskie nadmorskich kurortów chcą ograniczyć tego typu turystykę. Włosi czekają z utęsknieniem na turystów, ale muszą też zadbać o ochronę środowiska i kulturę odpoczynku, tłumaczy burmistrz Alassio (Savona, Liguria). Dlatego burmistrz rozważa także wprowadzenie nawet minimalnej opłaty „porządkowej”, tj. za utrzymanie czystości na plaży, bo jak twierdzi, kto płaci ma więcej szacunku do miejsca, w którym przebywa. Tymczasem przedłożono projekt do lokalnej prefektury, aby wspólnie rozpatrzyć najlepsze rozwiązanie dla promowania „zdrowej turystyki”.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *