Naturalne nauczanie

Pozwólmy dzieciom się bawić – to przewodnie hasło, którym powinni kierować się wszyscy pedagodzy. Okazuje się, że właśnie nauka poprzez zabawę jest w przypadku kilkulatków najbardziej efektywna.

 

Jak potwierdzają sami eksperci, to właśnie zabawa wpływa na wszechstronny rozwój maluchów. To ona wywołuje emocje, pobudza bodźce, zachęca do fizycznego ruchu. To zabawa może też wpływać na kształtowanie osobowości małego człowieka, jest doskonałym narzędziem do poznawania otaczającego świata i pojmowania reguł, jakie w nim żądzą.

 

 

Pedagodzy potwierdzają, że zabawa jest dziecięcym oknem na świat, nad którym oczywiście trzeba sprawować nadzór. Co ciekawe, najlepsze techniki rozrywki dla najmłodszych to właśnie takie, które zawierają aspekty edukacyjne. Aby były one jednak efektywne, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

 
Jak uczy się dziecko?

 
Dziecko uczy się znacznie szybciej niż dorosły, bo nie analizuje ani nie ma utartych schematów. Nie łączy faktów, nie domyśla się, nie komplikuje. Po prostu przyjmuje wiedzę taką, jaka została mu przedstawiona.

 

 
Co więcej, nauka dziecka przebiega przy wykorzystaniu przede wszystkim emocji i bodźców. To nie dedukcja wcześniej nabytej wiedzy ani umiejętności, to raczej nauka na zasadzie prób i błędów.

 

 
Dzieci są znacznie bardziej ciekawe świata aniżeli dorośli, ale trzeba pamiętać, że ich możliwości koncentracji uwagi i pełnego skupienia są mocno ograniczone. Eksperci potwierdzają, że nauka teoretyczna nie może trwać dłużej niż 30 minut, potem staje się nieefektywna. Najlepiej jest więc proponować rozwiązania, dzięki którym dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że właśnie się uczą. Idealnym przykładem jest rozwój poprzez zabawę. Powtarzane schematy zostają bardzo szybko utrwalane.

 
Czego może uczyć zabawa?

 
Zabawa wpływa na każdy aspekt życia malucha. Przede wszystkim rozwija umiejętności ruchowe, poprawia sprawność fizyczną. Dzieci poznają otaczający je świat i mechanizmy, jakie w nim żądzą. To również rozwój jego osobowości. Maluchy mają możliwość współpracy z uczestnikami, ale też zdrowej rywalizacji. Pracując samodzielnie, uczą się zaś odpowiedzialności za własne wybory, nierzadko poznają smak sukcesu, ale tez porażek. Zabawa edukacyjna wspiera procesy pamięci, koncentracji uwagi, szybkości, logicznego myślenia, analizowania.

 

 
Nauka poprzez zabawę

 
Dzisiaj wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim zabawki interaktywne. Producenci takich gadżetów współpracują z nauczycielami oraz psychologami, dzięki czemu są w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania. Takimi są elektroniczne samouczki oraz całe zestawy edukacyjno-rozrywkowe. Przykładem może być Magiczny Dywan firmy Funtronic, który coraz częściej pojawia się w szkołach i przedszkolach. To interaktywna podłoga, na której dzięki specjalnemu projektorowi wyświetlane są rozmaite gry. Nierzadko zachęcają one do aktywności fizycznej, pracy samodzielnej albo w grupie, logicznego myślenia, zapamiętywania lub wzmożonej koncentracji uwagi czy sprytu. Ich ogromną zaletą jest fakt, że dostarczają ogrom rozrywki, a przy tym wpływają na wszechstronny rozwój najmłodszych.

 
Treść artykułu przygotowana na podstawie strony internetowej firmy Funtronic oferującej gry interaktywne dla dzieci i wyposażenie sal zabaw.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *