Wenecja: Święto Odkupiciela

W Wenecji odlicza się już ostatnie godziny do jednego z najważniejszych uroczystości weneckich, czyli do Święta Odkupiciela – Festa del Redentore. Latem 1575 roku wybuchła w Wenecji zaraza, która w ciągu dwóch lat spowodowała śmierć 50 tysięcy mieszkańców – prawie jednej trzeciej ówczesnej ludności miasta. We wrześniu 1576 roku, kiedy plaga wydawała się nie do opanowania, senat wenecki opowiedział się za wezwaniem na pomoc Opatrzności Boskiej, przegłosowując budowę nowego kościoła pod wezwaniem Zbawiciela. W maju 1577 roku rozpoczęto jego budowę według projektu Andrei Palladia na wyspie Giudecca. 20 lipca następnego roku świętowano zakończenie zarazy, organizując procesję do wznoszonego kościoła przez specjalnie zbudowany most pontonowy. Zainaugurowano w ten sposób tradycję, która trwa do dziś.

Festa del Redentore jest jedną z kilku najpopularniejszych tradycji Wenecji, ważną nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla rzeszy turystów. W tym roku uroczystości rozpoczną się w sobotę 15 lipca o godzinie 19, kiedy to zostanie uroczyście zainaugrowany prowizoryczny most wotywny, łączący nabrzeże w pobliżu bazyliki św. Marka poprzez Canale della Giudecca z wyspą Giudecca, na której położony jest kościół Il Redentore. Most ma niecałe 334 metrów długości, jest szeroki od 1,2 do 4,2 metrów, będzie można po nim przejść w godzinach między od godz. 19 w sobotę 15 lipca do godz. 22 w niedzielę 16 lipca z kilkugodzinną przerwą w trakcie pokazu sztucznych ogni, który zacznie się w sobotę o godzinie 23:30. W niedzielne południe na Canal Grande odbędą się zawody łodzi weneckich w poszczególnych kategoriach wiekowych, a wieczorem o godz. 19 będzie celebrowane nabożeństwo pod przewodnictwem patriarchy weneckiego po wcześniejszej uroczystej procesji przez most wotywny do kościoła Zbawiciela.

W tym roku urząd miasta wprowadza szczególne normy bezpieczeństwa  w związku z wydarzeniami na placu San Carlo w Turynie sprzed kilku tygodni oraz z zagrożeniem terrorystycznym. Dodatkowo zdecydowano się na ograniczenie liczby osób w strefach skąd będzie można podziwiać sztuczne ognie. Miasto przyjęło, że maksymalnie może to być ok. 60 tys. osób. Na plac św. Marka będzie mogło wejść przez 4 bramki z wykrywaczami metalów maks. 16 tys. osób. Po raz pierwszy w historii miasta podczas tego święta będą liczone osoby – jak zapowiadają władze miasta ma być to zarazem test sprawdzający, na ile jest możliwym ograniczenia ilości turystów w czasie konkretnych wydarzeń w Wenecji czy w dniach wyjątkowego tłumu turystów na ulicach miasta. Kontrole zaczną się już w okolicy dworca Santa Lucia i w kilku innych punktach wjazdu do historycznego centrum miasta. Władze miasta i służby bezpieczeństwa informują, że wprowadzenie nowego porządku i zasad dotarcia na uroczystości (szczególnie w sobotni wieczór, by uczestniczyć w pokazie słynnych sztucznych ogni) ma na celu przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom oraz turystom bezpieczeństwa. Apeluje się o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegania zakazu wstępu na specjalnie utworzone na tę okazję tzw. „ścieżek bezpieczeństwa” przez służby porządkowe. Burmistrz Wenecji, Luigi Brugnaro, zarządził zakaz spożycia napojów w butelkach ze szkła na terenie całego centrum historycznego Wenecji. Będzie uruchomiona specjalna komunikacja miejska przez całą noc z 15 na 16 lipca, a włoskie koleje zapowiadają specjalne dodatkowe kursy pociągów.

Miasto przygotowało również specjalny program obchodów Święta Odkupiciela w kilku innych miejscach wokół historycznego centrum Wenecji, m.in. na wyspie Pallestrina czy na lądzie w okolicach Malcontenta. Szczegółowy program na

https://events.veneziaunica.it/it/content/festa-del-redentore-venezia-2017

lub

https://www.veneziatoday.it/eventi/redentore-venezia-programma-eventi-2017.html

Należy pamiętać również, że w niektórych miejscowościach lub miasteczkach regionu Wenecji Euganejskiej również odbywają się pokazy sztucznych ogni, festyny lub pokazy historyczne związane ze Świętem Odkupiciela w nawiązaniu do weneckiej tradycji.

Korespondencja z Wenecji Euganejskie: Agnieszka Kluzek

ALL RIGHT RESERVED




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *