Fotelik, podkładka – co wybrać?

Obowiązujące w naszym kraju przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. Zdecydowana większość rodziców stosuje się do tego przepisu. Wiele osób ma jednak problem co wybrać: fotelik czy podkładkę?

 

 

Zalety i wady podkładki

 

 
Dzieci, które mają do 150 centymetrów wzrostu mogą podróżować na podkładkach, a nie w fotelikach. Na podkładkach można przewozić dzieci, które ważą od 15 do 36 kilogramów. Mają one budowę zbliżoną do fotelika. Różnią się jednak od nich tym, że nie posiadają elementów, które zabezpieczałby dziecko przed urazami na wypadek kolizji. Nie zabezpieczają przed urazami na wypadek, kiedy innym samochód uderzy w bok pojazdu, którym przewozimy dziecko na podkładce. Chronią przed urazami brzuch, ale tylko w przypadku, kiedy są na nich przewożone dzieci w wieku około trzech lat. W przypadku dzieci starszych nie sprawdzają się. W razie wypadku lub kolizji pas może zsunąć się z miednicy, w efekcie u dziecka może dojść do urazów w obrębie jamy brzusznej. Decydując się na zakup podstawki pamiętajmy o właściwym zapięciu pasa bezpieczeństwa. Nie powinien on przechodzić przez szyję dziecka. W razie kolizji lub wypadku może spowodować obrażenia. To wszystko sprawia, że podkładki powinno się używać jedynie sporadycznie i to na krótkich dystansach. Podkładki są tańsze od fotelików, ale bezpieczeństwo dzieci jest sprawą bezdyskusyjną i na pewno nie warto w tym przypadku oszczędzać.

 


Fotelik samochodowy – jak go wybrać?

 

 
O wiele bezpieczniejszym sposobem przewożenia dzieci w samochodzie jest fotelik. Po zakup fotelika zawsze wybieramy się tym samochodem, w którym fotelik zostanie zamontowany. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której okaże się, że pasy bezpieczeństwa są za krótkie, aby zamontować fotelik na kanapie. W sklepach są różne rodzaje fotelików samochodowych. Ich podział został oparty na wadze dziecka. I tak do wyboru mamy foteliki:

 

przeznaczone dla dzieci o wadze do 10/13 kilogramów. Są to foteliki zaliczone do tak zwanej grupy 0/0+. Foteliki te przeznaczone są dla noworodków i niemowląt. Montuje się je tyłem do kierunku jazdy;

 

dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów z własnymi pasami;

 

niektóre modele montuje się tyłem do kierunku jazdy;dedykowane dzieciom, które ważą do 15 do 36 kilogramów. Dziecko jest w nich przypięte fabrycznie zamontowanymi przez producenta auta pasami bezpieczeństwa.

 

Zdecydowanie najbardziej bezpieczne są foteliki, w których dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy. Wybierając model fotelika dla dziecka postawmy na ten z pięciopunktowym zapięciem – pod względem bezpieczeństwa sprawdzają się lepiej od tych, które mają zapięcie trzypunktowe. Kąt nachylenia fotelika nie powinien być większy niż 40 stopni. Dobrym wyborem jest fotelik z pneumatycznymi teleskopami, czyli z tak zwanym system LSP. Chroni on dziecko przed urazami na skutek uderzenia w bok pojazdu.

 
Zdecydowanie najlepszą ochronę przed skutkami kolizji lub wypadków drogowych zapewnia dziecku fotelik samochodowy. Jest opcją o wiele bardziej korzystną niż podkładka.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *